Do galérie čestných občanov pribudol MUDr. Ľ. Javorka

Do galérie čestných občanov pribudol MUDr. Ľ. Javorka

RedakciaAktuality30.9.2022

Azda neexistuje Ružombečan patriaci do strednej a staršej generácie, ktorý by nepoznal Ľuba (tak familiárne ho všetci oslovovali) Javorku. Bol široko – ďaleko známy gynekológ, avšak svojmu lekárskemu poslaniu pribalil až neskutočné množstvo ďalších aktivít hlavne na poli spoločenského a kultúrneho života. Samozrejme, opomenúť nemožno ani jeho pedagogickú činnosť. Človek mal niekedy dojem, že svoj deň dokázal zázračne natiahnuť aj nad 24 hodín.

Predvčerom na poslednom zasadnutí ružomberského parlamentu bolo doc. MUDr. Ľubomírovi Javorkovi, PhD. udelené Čestné občianstvo in memoriam. Cenu prevzala jeho manželka Janka Javorková. Uznávaný lekár sa narodil 22. mája 1947 v Ružomberku, kde aj 6. júla 2022 odišiel na posledný odpočinok.

Nový Čestný občan Ružomberka bol výnimočnou osobnosťou centra dolného Liptova. Za svoj život ohromnú brázdu za sebou zanechal vo viacerých oblastiach. Ľubo Javorka bol organizátor podujatí aj s celoslovenskou pôsobnosťou, hudobník, režisér, konferencier, publicista, zabávač. Absolvent Strednej všeobecnovzdelávacej školy v Ružomberku a potom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach stál vo svojom rodisku takisto pri mnohých miľníkových úsekov po Nežnej revolúcii. Zohral významnú rolu pri zrode vysokého školstva v meste, etablovaní Ružomberka na univerzitné mesto, pri novom rozbehu Ružomberského hlasu a jeho pravidelnej prílohy Matičného hlasu, či periodika Rozhľady po kultúre a umení, bol prvým predsedom Matice Slovenskej v Ružomberku, tiež osem rokov zastával post poslanca mestského zastupiteľstva.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia