Do Ružomberka prichádza sýrsky katolícky arcibiskup, bude hovoriť o situácii v krajine a viere mladých Sýrčanov

Do Ružomberka prichádza sýrsky katolícky arcibiskup, bude hovoriť o situácii v krajine a viere mladých Sýrčanov

RedakciaAktuality20.11.2018

Život vo vojnou zasiahnutej Sýrii je zápasom medzi životom a smrťou, no aj tak ide o krajinu, ktorá podčiarkuje kolísku kresťanstva. Viac ako 13 miliónov ľudí je odkázaných na humanitárnu pomoc a v krízovej situácii sa nachádzajú predovšetkým tamojší kresťania.

V týchto dňoch prichádza na Slovensko sýrsky katolícky arcibiskup Antoine Chahda z mesta Aleppo, ktorý neobíde ani Ružomberok, kde odznie jeho svedectvo o prenasledovaných kresťanoch v Sýrii. Cyklus stretnutí po slovenských mestách je súčasťou kampane Pomoc pre Sýriu, ktorá nadväzuje na Týždeň pomoci prenasledovaným kresťanom. „Týždeň začal 17. novembra, čo je symbolickým dátumom slobody a demokracie aj pre Slovákov a končí 25. novembra, na Nedeľu Krista Kráľa, ktorý je Víťazom nad každou neslobodou. Nultý ročník Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom otvára kampaň Pomoc pre Sýriu. Máme česť v rámci tejto kampane hosťovať mimoriadneho človeka, sýrskeho arcibiskupa Antoina Chahdu, ktorý porozpráva o situácii vo svojej krajine a bude sa spolu s veriacimi v siedmych slovenských mestách modliť za pokoj v Sýrii,“ hovorí Martina Hatoková, riaditeľka národnej kancelárie pápežskej nadácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Autentické svedectvo Sýrčana

Antoine Chahda bude hovoriť o Sýrii; čím žila krajina pred vojnovým konfliktom, čím žije dnes, v čo dúfa a kam siaha nádej všetkých – starších ľudí, detí, mladých ľudí, ktorí ostali v krajine. Všetci patriarchovia Blízkeho východu vyzývajú ľudí k modlitbe za pokoj a jednotu Sýrie, pretože práve to je kolískou kresťanstva. „Pozývame všetkých v utorok, 27. novembra o 16:00, na svätú omšu do Farského kostola sv. Ondreja v Ružomberku, po ktorej bude nasledovať osobné svedectvo a modlitba za Sýriu,“ hovorí Martina Hatoková z pápežskej nadácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi, pričom dodáva, že kresťanstvo má stále v krajine svoje miesto, pretože: „je mediátorom v konfliktoch medzi jednotlivými náboženskými skupinami. Prítomní kresťania totiž môžu ponúknuť odpustenie a milosrdenstvo, ktoré ako dar ponúka Boh. Preto kresťanstvo, ktoré sa na Blízkom východe v 1. storočí zrodilo, tam aj ostať musí.“

Okrem Ružomberka navštívi Antoine Chahda aj Trnavu, Bratislavu, Nitru, Žilinu, Košice a Prešov, kde rovnako odznie jeho svedectvo.

foto: archív ACN Slovensko

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia