Do ružomberských ulíc vyrazilo 50 dobrovoľníkov, rozdávali objatia zadarmo

Do ružomberských ulíc vyrazilo 50 dobrovoľníkov, rozdávali objatia zadarmo

RedakciaAktuality26.6.2019

„Dobrý deň, neviem, či ste počuli, ale dnes je Deň objatí aj tu v Ružomberku a jedno by sme chceli dať aj vám,“ zastavuje nás skupina dobrovoľníkov v bielom tričku, držiac v rukách kreatívne vyrobený pútač s logom Objatie zadarmo. Pri príležitosti už 8. ročníka celoslovenskej akcie, ktorú ľudia poznajú pod značkou Hug Day, sa už šiestykrát do projektu zapojil aj Ružomberok.

„Na Slovensku ide o najväčšie dobrovoľné podujatie svojho druhu. Ako po minulé roky, opäť za ním stojí tím mladých ľudí a študentov, ktorým nie je jedno, že žijeme uponáhľaný život v neustálom strese,“ hovorí Lukáš Hrošovský, koordinátor Hug Day 2019.

Ružomberskú skupinu mladých „objímačov“ viedol len 21-ročný ambiciózny študent marketingovej komunikácie, Adam Trepaň z Likavky. „Mal som 16 rokov, keď som sa prvýkrát dopočul o Dni objatí a to bolo asi týždeň pred podujatím. Chodil som po školeniach a zistil som, že to má zmysel aj v Ružomberku, pretože to prinesie pozitívnu energiu a po tých rokoch sa to stalo už aj tradíciou,“ zaspomínal si Adam. Podľa jeho slov akcia neunikla pozornosti poslancov mesta, inštitúciám, podnikateľom, mamičkám ani verejnosti.

Témou 8. ročníka je nekonečnosť

Hug Day prichádza každý rok s novým posolstvom, tento rok predstavili tému nekonečnosť. „Chceme ľuďom prinášať radosť. Túto radosť chceme priniesť do ulíc a všade, kde objatie chýba. Objatia chceme venovať svojej rodine, blízkym, seniorom, bezdomovcom ale aj ťažko chorým a len tak náhodným ľuďom na uliciach miest na celom svete. Nech objatia sa neprinášajú len jedenkrát za rok, ale nech dávanie objatí nikdy nekončí a nech je ich nekonečne veľa,“ predstavuje Hrošovský. Myšlienkou celej akcie je však prinášať objatie a základné ľudské prejavy tam, kde chýbajú. Minulý rok niesla kampaň myšlienku Objatie pre každého. „Lebo každý si zaslúžil objatie, ale aj teraz je to pre nás rovnaké, snažíme sa obehnúť celé mesto, od benzínových púmp až po škôlky,“ vysvetľuje mladý študent.

V Ružomberku objímalo 50 dobrovoľníkov

Objímači zašli aj do škôlky. „Objali sme aj deti, hrali sme sa s nimi, pani učiteľky sme vyobjímali a bolo to super,“ usmieva sa Adam. Dobrovoľníci sa pohybovali po skupinách. Každá vlna mala svojho lídra. Jedna skupina išla na Satelity, na Klačno a do Hrabova. Druhá skupina na Roveň, Baničné a do obchodných centier a tretia vlna bola v centre mesta pri vajci, na Mostovej ulici a na stanici. Všetci objímali zadarmo. „Čím menej nákladov máme, tým kreatívnejšie to vieme spraviť,“ drží sa hesla mladý koordinátor Adam. A každý rok mu stúpajú objímači, ktorí sa majú chuť zapojiť do tímu.

Odmietnutia sa neboja

Adam si už počas šiestich rokov objímania rozdelil ľudí do skupín. „Jedna skupina objatie nechce, ale zlomíme ich, druhá skupina rovno odíde a tretia skupina nás s otvorenou náručou víta už z diaľky,“ vysvetľuje. Svoj tím dobrovoľníkov preto pripravil aj na odmietnutie. „Povedal som im, že zažijú aj pekné momenty, ale aj momenty odmietnutia a bude ich to stáť veľmi veľa energie. Je to v tom, že treba rešpektovať ľudí, pretože nie každý si pustí do svojej intímnej zóny cudzieho človeka. Nečakajte, že vám každý skočí do náručia, ale ľudia od nás odchádzajú spokojní,“ uzatvára s dávkou hrdosti Adam Trepaň.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia