Do Vlkolínca zavítal sv. Mikuláš

Do Vlkolínca zavítal sv. Mikuláš

RedakciaAktuality11.12.2023

Strechy drevených chalúpok pokrývala hrubá vrstva snehu, hojne ho bolo aj predzáhradkách a pred domami. Deti sa spúšťali na boboch, ľudia v skupinkách sa rozprávali o všeličom. Takáto atmosféra vládla v nedeľu predpoludním 10. decembra vo svetoznámej osada Vlkolínec, kde čakali domáci aj návštevníci na príchod sv. Mikuláša.

Čert, anjel tvorili sprievod sv. Mikuláša, ktorý zavítal predpoludním medzi Vlkolínčanov a pocestných. Na jeho príchod sa tešili najmä deti, ktoré verili, že za svoju celoročnú dobrotu budú aj odmenené. Bohatá nádielka sladkostí čakala na nich, ktoré im sv. Mikuláš rozdával z drevených saní. Mal ich odstavené blízko betlehema. Deti za koledu alebo pesničku dostali z rúk sv. Mikuláša balíček.

„Pre deti sme pripravili 60 darčekov, dostali ich nielen vlkolínske deti, ale aj deti, ktoré dnes navštívili Vlkolínec. Pre návštevníkov je pripravená kapustnica s mäskom, domácou klobásou a na zohriatie punč. Všetko sme financovali z nášho občianskeho združenia (OZ) Vlkolínec. Mikulášsku slávnosť robíme už päť rokov. Mikuláša sprevádza pán farár, ktorý, posvätil betlehem“ povedal Ľubomír Lauko z OZ Vlkolínec.

„Oslava sviatku sv. Mikuláša je jedným z podujatí, ktoré robíme vo Vlkolínce. Na jar vynášame Murienu, staviame máj. Veľkej obľube sa teší aj poďakovanie za úrodu, pripomíname si taktiež Slovenské národné povstanie,“ povedala jedna z obyvateliek Dana Zigová. Doplnila, že príchod sv. Mikuláša je spestrením najmä pre deti. „My, keď sme boli malí, tak chodil sv. Mikuláš aj s čertom. Dnes sa k nim pridal aj anjel“.

Medzi návštevníkmi Vlkolínca bola ja Marta Bednáriková, ktorá mala radosť z podujatia a z dobrej nálady. „Predvianočnú atmosféru dotvára aj rozvoniavajúca kapustnica, punč. Organizátori pripravili alko a nealko a šikovné gazdinky napiekli aj koláčiky “ Na svoje detské časy si zaspomínal aj Ján Ondrík, ktorý ma korene na Vlkolínci. Teraz sem prišiel aj s vnukom, ktorý bol nadšený z príchodu Mikuláša. Tohto roku ich zažil viacero, napríklad aj v meste v Ružomberku, ale vo Vlkolínci bol najkrajší.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia