Dobrovoľníci pomôžu pri odstraňovaní následkov kalamity

Dobrovoľníci pomôžu pri odstraňovaní následkov kalamity

RedakciaAktuality9.4.2024

Máte radi čerstvý vzduch a les? Ak áno, príďte pomôcť vyčistiť cestu z Kalvárie na Malinô Brdo.

Občianske združenie Ružomberčan sa už niekoľko rokov podieľa na ochrane lesov Malina Brda a jeho okolia, najčastejšie formou vysádzania mladých stromčekov. Túto jar zmenili náplň dobrovoľníkov, zamerajú sa na čistenie lesa a cesty.

„Tak ako každý rok aj teraz sme čakali na ukončenie zimnej sezóny v našom lyžiarskom stredisku na Maline Brde a na koniec veľkonočných sviatkov, keď utíchne pohyb turistov. Po zime ostalo v tejto oblasti veľké množstvo vývratov, poškodených stromov aj suchárov, ktoré v minulom roku napadol lykožrút. Takže je to pravidelná údržba porastov, cez ktoré vedú obľúbené turistické a prechádzkové trasy Ružomberčanov,“ povedal riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Milan Šlávka.

Veľká časť prác bude zameraná na okolie asfaltovej cesty z Kalvárie na Malinô Brdo. V tesnom susedstve cesty je okrem vývratov množstvo nachýlených a poškodených stromov vplyvom vetra a ťažkého snehu. 

„Aby sme eliminovali hroziace riziko ich pádu, posúdili sme ich stav a odstránime ich. Prosíme preto občanov, ktorí budú touto lokalitou prechádzať, o zvýšenú opatrnosť. Po ukončení prác cestu vyčistíme a pozametáme, aby bola bezpečná aj pre cykloturistov. V súčasnosti je na nej štrk a posypový materiál po zimnej údržbe. V údržbe cesty budeme pokračovať aj v ďalších týždňoch. Treba vyčistiť a štrkom povysýpať výhybne, vyčistiť priepusty a poopravovať výtlky na asfaltovom povrchu,“ dodal Šlávka.

Po prebiehajúcich prácach bude v tesnom susedstve cesty množstvo haluziny a konárov, ktoré budú pracovníci spoločnosti následne upratovať a hádzať na kopy. Pomôžu im aj členovia a sympatizanti OZ Ružomberčan, ktorí sa rozhodli usporiadať v piatok 19. apríla brigádu pri čistení okolia tejto obľúbenej vychádzkovej trasy.

Zraz účastníkov je o 8:00 hod. na parkovisku v Hrabove, pripravené bude aj občerstvenie vrátane gulášu. Bližšie informácie na telefónnom čísle 0910 555 124.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia