Dobrovoľníci už z nemocnice odišli

Dobrovoľníci už z nemocnice odišli

RedakciaAktuality16.6.2020

Dobrovoľníci, profesionálni vojaci i študenti Katolíckej univerzity, ktorí pomáhali v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP Ružomberok - FN počas núdzového stavu už opustili svoje pôsobisko. Potvrdila to hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice Petra Dišková. Na Slovensku sa totiž uplynulý víkend skončil núdzový stav, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s novým koronavírusom.

Meranie teploty i práca na klinikách

Ako informovala nemocnica, na pozíciu sanitár bolo v apríli pod odborným vedením špecialistov Úradu hlavného lekára Ozbrojených síl SR vyškolených 147 vojakov nezdravotníckych pôsobností. Ich pomoc bola potrebná pri plnení úloh na rôznych oddeleniach nemocnice, podľa aktuálnej situácie a potreby. Predovšetkým však pôsobili v covidových záchytných pracoviskách v oboch areáloch nemocnice. Na záchytnom pracovisku merali telesnú teplotu a zisťovali anamnestické údaje. Do týchto činností sa zapojilo tiež 18 dobrovoľníkov z radov študentov Katolíckej univerzity. V ÚVN sa vystriedali štyri rotácie profesionálnych vojakov, pričom v prvej ich bolo 40 a v ďalších troch pôsobilo po 34 vojakov.

Bývalá poliklinika bude najbližší rok v pohotovosti

Aktuálne v priestoroch bývalej polikliniky na Považskej ulici vzniká tzv. covidový pavilón.

„Covidový pavilón, budeme pre prípad druhej, prípadne aj ďalšej vlny držať v pohotovosti približne rok. V súčasnosti tam prevážajú technológie na liečbu a inštalujú sa kamerové a bezpečnostné systémy,“ povedala Dišková.

V covidovom pavilóne sa bude nachádzať spolu 30 lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, z toho 15 s pľúcnou ventiláciou. Na každom z troch poschodí bude päť lôžok pre intenzívnu starostlivosť s pľúcnou ventiláciou.


Reprofilizované lôžka zrušili

Ako pre portál Žijem v Ružomberku ďalej uviedla Dišková, v platnosti naďalej ostáva záchytný covidový stan i ostatné nariadenia. „Čakáme na ďalšiu aktualizáciu usmernenia hlavného hygienika. Na základe už platných nariadení sme však už zrušili reprofilizované lôžka,“ uviedla.

Povinnosť reprofilizácie lôžok sa skončila v 15 koncových nemocniciach po celom Slovensku, ktoré mali ošetrovať pacientov nakazených koronavírusom. Pacienti tak budú riešení už výlučne na infektologických ambulanciách. Zároveň zdravotníci už nie sú v mobilizačnej pohotovosti. Znamená to, že zdravotnú starostlivosť už budú poskytovať v štandardnom režime.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia