Dobrovoľníci z Katolíckej univerzity pomáhajú nemocnici i sociálnym zariadeniam

Dobrovoľníci z Katolíckej univerzity pomáhajú nemocnici i sociálnym zariadeniam

RedakciaAktuality31.3.2020

Už v najbližších dňoch budú študenti Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku pomáhať ako dobrovoľníci v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN). Informoval o tom Martin Pinkoš z Katolíckej univerzity. Prihlásili sa do výzvy o pomoc, ktorú adresovala nemocnica Faktulte zdravotníctva KU.

Na úvod zostavili tím 21 študentov, ktorý bude v prípade potreby doplnený o ďalších tak, aby mohli po čase vystriedať prvý tím.

Na záchytnom mieste budú vykonávať potrebné činnosti

Ilustračné foto: Študentky fakulty zdravotníctva počas Dňa otvorených dverí na KU

„Pomoc študentov bude potrebná na záchytnom mieste pri depistáži (včasné a cielené vyhľadávanie nemocných a zdrojov chorôb, pozn. red.) všetkých prichádzajúcich pacientov do nemocnice, zároveň im budú merať telesnú teplotu a zisťovať anamnestické údaje. Tiež budú pomáhať v mobilnej odberovej jednotke. Dobrovoľníci budú rovnako zaradení na konkrétne klinické pracoviská ÚVN podľa aktuálnej situácie a potreby,“ doplnil Pinkoš.

Ako dobrovoľníci sa do nemocnice sa prihlásili študenti zo všetkých odborov Fakulty zdravotníctva.

„Nejde iba o ošetrovateľské činnosti, ktoré by boli priamo určené len pre študentov ošetrovateľstva. Odbery robia aj študenti laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve, alebo z urgentnej zdravotnej starostlivosti, takisto sa prihlásili napríklad aj študenti z odboru fyzioterapie. Keď budú zaučení, v záchytnom stane môžu robiť činnosti, ktoré budú potrebné,“ uviedla koordinátorka tejto dobrovoľníckej aktivity, Eva Moraučíková z Katedry ošetrovateľstva Fakulty zdravotníctva KU.

Pre dobrovoľníkov bude zabezpečená strava v ÚVN a bezplatné ubytovanie v Internáte Ruža.

Študenti môžu tiež pomáhať zariadeniach sociálnych služieb, ktoré hľadajú dobrovoľníkov, a to napríklad v okrese Banská Bystrica v Moštenici, v Slovenskej Ľupči v Centre pre deti a rodiny Potôčik a v Ružomberku v Centre sociálnych služieb Likava.

Dobrovoľníci aj v zariadeniach sociálnych služieb

V zariadeniach sociálnych služieb v rámci Ružomberka a okolia pomáhajú dobrovoľníci z radov učiteľov i študentov Pedagogickej fakulty KU.

Domov sociálnych služieb v Likavke

„Spolupracujeme s rôznymi organizáciami v rámci Ružomberka, ktoré roznášajú nákupy, na sociálnej sieti zverejňujeme žiadosti zariadení o dobrovoľníkov. A to nielen z Ružomberka, ale aj v rámci celého Slovenska. Keďže v súčasnosti je nedostatok pedagógov v detských domovoch, pomáhajú aj dobrovoľníci. Ide predovšetkým o Ružomberok a okolie,“ povedala prodekanka pre zahraničné vzťahy a public relation Pedagogickej fakulty KU, Markéta Rusnáková.

Zároveň pripomína, že študentov majú po celom Slovensku, preto ak im nejaké zariadenie pošle žiadosť o pomoc a spoluprácu, rozširujú to medzi študentov v rámci celého Slovenska. V súčasnosti bolo podľa jej slov potrebné pomáhať aj v Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov Likavke, pretože mnoho zamestnancov je v karanténe. Tieto aktivity prevažne zabezpečuje Katedra sociálnej práce.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia