Dôchodok prestrihol vyše 40 - ročnú misiu J. Bruncka v školstve

Dôchodok prestrihol vyše 40 - ročnú misiu J. Bruncka v školstve

Ján SvrčekAktuality16.1.2024

Po úctyhodných štyridsiatich štyroch rokoch sa 31. decembra 2023 zavŕšila pedagogická trajektória Júliusa Bruncka na Spojenej škole v Ružomberku, kde začínal ešte na jej predchodcovi Strednom odbornom učilišti textilnom na Žilinskej ceste. Poslednú dekádu pôsobil na tejto výchovno-vzdelávacej inštitúcii, ktorá združuje Strednú odbornú školu obchodu a služieb a Odborné učilište, na ulici Scota Viatora vo funkcii riaditeľa.

Čo bolo ťažšie, nástup na pozíciu riaditeľa, alebo odchod do dôchodku? - spýtali sme sa na úvod Júliusa Bruncka (roč. nar. 1957).

"Dobrá otázka. Nástup do riaditeľskej funkcie ma zastihol v čase, keď človek bol na škole rozbehnutý, viac - menej som vedel, do čoho idem. Veď svojho času som zastával post hlavného majstra a potom tiež zástupcu riaditeľa. No keď odchádzate, zrazu je pred vami voľný priestor. Takže odpoveď znie, rozlúčka."

Prišlo vám to trochu aj ľúto?

"Keď po toľkých rokoch sa lúčite, nie je to jednoduché. Určite každému chýba, keď opustí svoju prácu, ktorú mal rád, ktorá ho napĺňala a kde sa cítil dobre."

Ako sa vlastne začalo vaše spojenie so sférou školstva?

"Na Stredné odborné učilište textilné som nastúpil ako majster k textilným chemikom. Nuž a potom to išlo ďalej. Keď skončili veľké Bavlnárske závody v Ružomberku, začala naša škola prechádzať na nové smery a odbory. Ja som si rozšíril kvalifikáciu o predavača, kde mám aj výučný list. Tak som sa venoval tejto skupine žiakov. Postupne zase došlo k môjmu spojeniu s informatikou. Vtedy som už hodne aj na škole pracoval."

Čo riaditeľský post, ako sa vaše cesty dali dokopy?

"Bolo to také plynulé nadviazanie na pozíciu zástupcu riaditeľa. Začiatkom decembra 2013 sa konalo výberové konanie a od 1. januára 2014 som bol menovaný do novej funkcie."

Čo z tých desiatich rokov sa vám ako prvé vybaví pri pohľade späť?

"Jedným z miľníkov bolo 1. septembra 2019 prevzatie do správy školský internát a školskú jedáleň na Námestí Andreja Hlinku. Momentálne je tam ubytovaných 210 detí, predtým to bolo okolo 150. Samozrejme, nemožno obísť ani viaceré naše vlastné aktivity, rozvoj jednotlivých oborov a podobne. Škola sa etablovala v danom priestore. V súčasnosti má približne 360 žiakov a služby, ktoré poskytuje Spojená škola verejnosti, sú veľmi žiadaná."

Nie je tajomstvom, že v rámci praxe v odboroch kuchár a čašník vidieť vašich študentov na rôznych miestach v Ružomberku a v okolí, čo vy na to?

"Úzko spolupracujeme s viacerými organizácia, ako napríklad hotel Malina na Málinom Brde, Permon, hotel Hrabovo, či hotel Kultúra. Zabezpečujeme aj rôzne cateringy i väčšie akcie pre záujemcov. Pre Mondi SCP, Katolícku univerzitu a aj iných."

Čo teraz s voľným časom?

"Viac sa budem venovať svojim koníčkom - lietaniu, záhrade a prírode."

Vy a lietanie, čo pod tým máme rozumieť?

"Od pätnástich rokoch je to moja veľká záľuba. Ide o bezmotorové i motorového lietadlá na našom ružomberskom letisku v Liskovej."

Foto: archív J.B,

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia