Dopravná nehodovosť v okrese stúpla

Dopravná nehodovosť v okrese stúpla

RedakciaAktuality21.7.2020

Za obdobie prvého polroka bolo na cestách v okrese Ružomberok zaevidovaných 100 dopravných nehôd, čo je oproti minulému roku o 24 dopravných nehôd viac. Informáciu pre náš portál potvrdila Gabriela Tkáčová, preventistka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku.

Pri týchto dopravných nehodách bolo podľa jej slov päť osôb usmrtených, štrnásť ťažko zranených a štyridsať zranených ľahko. Najviac príčin dopravných nehôd bolo zavinených v dôsledku porušenie povinnosti vodiča, nasledovala nedovolená rýchlosť jazdy a nesprávne otáčanie, cúvanie.

Pri dopravných nehodách bol za sledované obdobie zistený alkohol v dvanástich prípadoch,“ konštatovala Tkáčová.

Doplnila, že na štátnej ceste I/18 bolo v priebehu prvého polroka tohto roka zaevidovaných o polovicu viac dopravných nehôd ako na 1/19.

Štatistiky rovnako vyhodnotili nehodovosť podľa dní, pričom najviac z nich bolo v stredu s počtom devätnásť. Najviac - dvadsaťsedem dopravných nehôd policajti zaevidovali v čase od 12.00-16.00 hod, dvadsaťpäť nehôd sa stalo medzi 16.00-20.00 hod.

Dva preventívne projekty v Ružomberku

Ako ďalej Gabriela Tkáčová informovala, Okresné riaditeľstvo v Ružomberku realizuje počas dovolenkového obdobia preventívny projekt Automobil nie je výklad. Policajti počas neho rozdávajú letáky preložené aj do iných jazykov po parkoviskách obchodných domov a rekreačných stredísk s cieľom upozorniť nielen domácich, ale aj zahraničných vodičov na možné riziko vykradnutia motorového vozidla.

Vodiči si podľa preventistky často nechávajú v zaparkovanom vozidle autorádiá, rôznu elektroniku či tašky, o ktorých si môžu zlodeji myslieť, že sa v nich nachádzajú veci, doklady, či peniaze.

Páchatelia neváhajú rozbiť okno, vylomiť zámok, pričom ku krádežiam dochádza aj počas dňa,“ upozornila.

V rámci druhého projektu Nezabudni na mňa v aute, policajti rozdávajú letáky aj visačky s aromatickou vôňou do auta. Upozorňujú tak vodičov, aby nezabudli dieťa či zviera v aute, čo najmä v horúcich letných dňoch môže zanechať na zdraví dieťaťa fatálne následky.

Pozor na vlámania

Preventistka z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku upozornila obyvateľov, aby si pri odchode z domu na akékoľvek obdobie zabezpečili svoje obydlie a dodržiavali jednoduché pravidlá na zabezpečenie svojho majetku. Podľa Gabriely Tkáčovej páchateľovi stačí využiť chvíľkovú nepozornosť. „Vždy poriadne zamknite vchodové dvere resp. bránku do dvora a zatvorte všetky okná aj v pivnici. Pri dlhšom opustení domu dbajte na to, aby vaša neprítomnosť nebola očividná," upozornila Tkáčová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia