DOS Máj Černová pozýva na premiéru komédie „Posteľ pre anjela“

DOS Máj Černová pozýva na premiéru komédie „Posteľ pre anjela“

RedakciaAktuality7.4.2023

V Černovej majú zaužívanú tradíciu odohrať jarnú premiéru divadla na Veľkonočnú nedeľu a zimnú divadelnú hru premiérovať na druhý sviatok vianočný, čiže „na Štefana“.
„Túto komédiu Jaroslava Koloděja som mal v hľadáčiku už dávnejšie. Oslovila ma netradičná zápletka a vtipné dialógy. Tie som sa snažil nielen preložiť z Češtiny do Slovenčiny, ale použiť na Liptove známe, bežné výrazy a frázy. U nás v Černovej máme veľa šikovných divadelníkov. Vždy sa snažím role obsadiť tými, u ktorých predpokladám, že im rola „sadne“. A čo sa týka hlavných rolí, som rád, že moju ponuku prijali Miloš Bubelka ako poľovník a môj syn Pavol ako jeho anjel strážny,“ hovorí režisér Pavol Bačkor.

Príbeh o tom, ako by sa nemalo strieľať Pánu Bohu do okien je plný situácií, ktoré v bežnom živote veľmi dobre poznáme, a práve preto sa pri ich sledovaní nezdržíte smiechu. „Komédia „Posteľ pre anjela“ ma oslovila ako sa povie „na prvú“. Nestáva sa mi často, aby som sa už pri prvom čítaní textov pristihol, ako sa usmievam. Hoci postava poľovníka, ktorú stvárňujem sa často rozčuľuje, snažím sa s ňou stotožniť. Na viac, režisérovi sa podarilo vytypovať do jednotlivých postáv vhodných hercov a aj preto som presvedčený, že sa nám podarí divákov pobaviť. Veď o to v komédii ide,“ hovorí herec Miloš Bubelka.

Hru ochotníci začali nacvičovať vo februári. Najprv dva nácviky týždenne, ku koncu aj tri, a to hlavne vo večerných hodinách. „Každý z nás chodí do práce (mladí do školy) a veru skĺbiť to s divadlom je často náročné. Ale ochotníci sú zanietení ľudia milujúci divadlo. Keď počujú ohlas publika, na ťažkosti a problémy rýchlo zabudnú. Divadelníci ma oslovili v roku 2013, či by som si neskúsil s nimi zahrať. Ja som dovtedy poznal divadlo skôr z opačnej strany ako režisér detského muzikálového divadla Alkana. Osobne teda oslavujem malé výročie, 10 rokov pôsobenia v DOS Máj Černová. Za toto obdobie som stvárnil viacero postáv. Najradšej spomínam na dve. Na EdihoKelera v hre „Ošklbaný páv“ a Pavla Brtku v hre „Ticho lieči“. Medzi černovskými ochotníkmi som našiel veľa nových priateľov. Cítim sa medzi nimi naozaj dobre a stať sa členom tohto DOS považujem za správne rozhodnutie,“ dodáva Bubelka.

Ochotníci hrávajú v Černovej už od roku 1905. Bolo to na Vianoce, keď sa Andrej Hlinka, už ako Ružomberský farár, rozhodol pozdvihnúť svojich rodákov aj na poli kultúrnom. „V hre Ľudovíta Okánika „Narodil sa Pán“ účinkovali 13-14 ročné deti. Mňa osobne veľmi teší, že popri starších, skúsených hercoch sa na javisku objavujú nové mladé tváre. O dva roky budeme oslavovať 120 rokov nášho divadelného súboru. Verím, že divákom budeme mať stále čo ponúknuť,“dodáva režisér Pavol Bačkor.

Reprízy komédie Posteľ pre anjela môžete vidieť v nedeľu 16. apríla, a taktiež 23. apríla.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia