Cieľom triedenia odpadu je zvýšiť podiel recyklovateľných zložiek komunálneho odpadu a tým šetriť životné prostredie, v konečnom dôsledku aj našu peňaženku. Separovaný zber zaznamenal síce rastúci trend, čo sa týka objemu a komodít, aj v okrese Ružomberok, ale je to stále nedostatočné.
S triedením odpadov má problém stále veľa ľudí. Niekedy je to ľahostajnosť, no sú i takí, ktorí nevedia, do ktorých nádob je potrebné jednotlivý odpad vhadzovať a tak celý objem vhodia do čierneho kontajnera. Jeho obsah potom putuje na komunálnu skládku.
Vraciate nepotrebné lieky do lekárne? Kam zahadzujete baterky a čo urobíte s pokosenou trávou?
Čím viac vytriediš, tým menej zaplatíš
Od 1. 1. 2019 je v platnosti nový zákon č. 330/2018 O poplatkoch za uloženie odpadu na skládku. Ten má motivovať ľudí k tomu, aby zodpovednejšie triedili a vytvárali menej odpadu, ktorý končí na skládkach.
Nový zákon určuje výšku poplatku, ktorý naše mesto zaplatí za uloženie komunálneho odpadu na skládku. Mestám, ktoré triedia viac odpadu, sa poplatky znižujú. Ľudia by mali byť aj na základe tejto skutočnosti viac motivovaní odpad separovať.
Najdôležitejší moment, prečo by sme mali triediť odpad je šetrenie prostredia, v ktorom žijeme.
Triedený odpad z kontajnerov odvážajú Technické služby a.s. mesta Ružomberok, z okolitých obcí okresu robí zber spoločnosť OZO a.s. Títo ďalej zabezpečujú prepravu k subjektom, ktorí spracúvajú - recyklujú odpadu.
Údaje o množstve separovaného odpadu vyhodnocuje mesto a slúžia na stanovenie výšky poplatku a nakoniec aj pre celoslovenské štatistiky o separovaní odpadu. „Dôležité je, aby občania mali na pamäti separáciu odpadu. Separáciou a následnou recykláciou vytvárame z bezcenného odpadu materiál, ktorý sa následne materiálovo, alebo energeticky zhodnotí,“ zdôraznil počas rozhovoru, Výkonný riaditeľ Technickým služieb a.s.Ružomberok, Slavomír Klačko.
Plast ako problém dneška
„Plast je najproblematickejšia surovina v súčasnosti, čo sa týka spracovania. Vývoj však ide dopredu. Keď sme v roku 2014 plasty vyvážali raz do mesiaca, teraz ich vozíme v rámci mesta každý týždeň. Papier rovnako a sklo raz do mesiaca,“ hodnotí situáciu S. Klačko.
Zvykli sme si na plasty, obaly, tašky, nábytok, kuchynské pomôcky a ďalšie veci dennej spotreby. Na Slovensku veľa plastového odpadu končí popri cestách či v prírode. Vzniká neporiadok, ktorý špatí krajinu a okrem toho, doba rozkladu je nekonečná.
Organizácia zodpovednosti výrobcov /OZV/ v plnej miere zabezpečuje financovanie triedeného zberu zložiek komunálneho odpadu v partnerských samosprávach.
Slavomír Klačko upozorňuje na štandardy zberu, ktoré hovoria aj o tom, koľko má mať každý obyvateľ na Slovensku voľného priestoru na triedenie. OZV sú však ochotné preplatiť sumu, len do výšky týchto štandardov zberu. Keby nárast plastov pokračoval ďalej, tak nastane veľký problém. „OZV sa na jednej strane nebránia zaplatiť vývoz kontajnera, no na druhej strane, chcú potvrdenie o zhodnotení odpadu z neho vyvezeného. Aby sme nevozili vzduch,“ vysvetľuje riaditeľ.
Separovaním chránime životné prostredie
Zmyslom separácie odpadu je získanie materiálu vhodného na recykláciu tzv. druhotnej suroviny. Tá šetrí primárne zdroje, znižuje krajiny ťažbou, šetrí energiu.
Ako separovať
Vraciate nepotrebné lieky do lekárne?
Kam zahadzujete baterky a čo urobíte s pokosenou trávou?
Biologicky rozložiteľný odpad je nová komodita, ktorú triedime do hnedých nádob. Vyváža sa do kompostárne, kde sa pomocou živých mechanizmov zhodnocuje.
Biologický rozložiteľný odpad vyvážajú od začiatku toho roka Komunálne služby mesta Ružomberok.
Zberný dvor - je miesto, kde môžete bezplatne odovzdať iné materiálny ako sú : odpadové oleje, elektroodpad, vypálené žiarivky, pneumatiky, batérie, starý nábytok, či drobné stavebné odpady
Vyspelosť národa sa odráža aj od toho, ako triedime odpad. Neexistuje dôvod, prečo by sme tak, nemali robiť. Ak ste si nie istí, na internete, v médiách, ale aj na kontajneroch nájdete manuál, ktorý pomôže identifikovať, ktorý odpad kam patrí.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia