
Lavičky „rybičky“ čoskoro priplávajú k Váhu a poskytnú miesto na oddych.
Topoľové stromoradie, ktoré dlhé roky lemovalo nábrežie Váhu, definitívne neodíde do minulosti. Hoci museli staré stromy v úvode roka ustúpiť nevyhnutnej revitalizácii, ich príbeh pokračuje. Drevo neskončilo v peci, ale pod rukami umelcov dostáva úplne novú, unikátnu funkciu. Navyše, na mieste pôvodných stromov už dnes rastie nová, mladá generácia zelene.
Ak ste mali obavy, že výrubom topoľov pri Váhu mesto prišlo o kus svojej identity, máme pre vás skvelú správu. Vďaka úzkej spolupráci viacerých organizácií sa podarilo spustiť projekt, ktorý vracia pôvodný prírodný materiál priamo na miesto, odkiaľ pochádza. Už začiatkom budúceho mesiaca obohatí nábrežie sedem výnimočných umeleckých lavičiek.

Pri obnove nábrežia sa od začiatku kládol dôraz na udržateľnosť a zeleň. Na mieste starých a chorých stromov sú už dnes vysadené nové, mladé stromčeky, ktoré v budúcnosti zabezpečia estetický aj ekologický prínos pre celú lokalitu.
Zároveň sa našlo skvelé využitie pre drevo zo spílených topoľov. Namierilo si to priamo do dielne známeho umeleckého rezbára Richarda Herbsta. Ten za ostatné týždne vdýchol masívnym kmeňom nový život a vytvoril z nich originálne lavičky v tvare rýb, ktoré tematicky dokonale zapadnú do koloritu našej rieky.

Práce na výrobe „rybičiek“ sú v plnom prúde, no finálnu bodku im dajú ružomberské deti. Na začiatku júla prevezmú štafetu šikovní žiaci Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu v Ružomberku, ktorí pod vedením svojich pedagógov dodajú lavičkám ich výsledný, vizuálny vzhľad. Potom už nebude nič brániť tomu, aby slúžili obyvateľom aj návštevníkom mesta na zaslúžený oddych a relax.
Tento originálny projekt by nevznikol bez príkladnej spolupráce. Veľké poďakovanie patrí podniku Slovenský vodohospodársky podnik (Povodie horného Váhu), ktorý celú revitalizáciu brehov realizoval a súhlasil s kreatívnym využitím drevnej hmoty.

Myšlienka nadchla aj Mestské lesy Ružomberok, ktoré sa rozhodli projekt aktívne podporiť a z vlastných zdrojov zafinancovali výrobu dvoch lavičiek. Na celý proces od začiatku dohliadajú odborníci z oddelenia mestského rozvoja a Útvaru hlavného architekta mesta Ružomberok, čo garantuje, že lavičky budú nielen krásne, ale aj funkčné a bezpečné.
Nové lavičky už čoskoro dotvoria príjemnú atmosféru pri Váhu. Príďte sa začiatkom júla pozrieť a vyskúšať si ich na vlastnej koži!






© 2026 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia