Duchovní na korčuliach naplnili Zimný štadión S. Mikitu

Duchovní na korčuliach naplnili Zimný štadión S. Mikitu

Ján SvrčekAktuality10.2.2024

Ružomberský "zimák" dnes dunel, ako už dávno nie. Cez dve tisícky ľudí v hľadisku vytvorili 8. ročníku charitatívneho hokejového turnaja kňazov a rehoľníkov pravý "kotol", ktorý charakterizovala úžasná spontánnosť.

O slávnostné bully, ktoré organizátori zaradili pred zápasmi o konečné umiestnenie (o 3. miesto a finále) sa postarali ružomberský primátor Ľubomír Kubáň, spišský biskup František Trstenský, žilinská županka Erika Jurinová a predseda Prešovského samosprávneho kraja, aj bývalý aktívny hokejista, Milan Majerský. Vo finále Košická arcidiecéza zdolala kňazov z Banskobystrickej 2:1, čím si pripísala tretie prvenstvo v rade. Tretia priečka patrila "domácej" Spišskej diecéze.

"Mesto Ružomberok v rámci svojich možností poskytlo zimný štadión. Som veľmi rád, že hľadisko je takmer plné. Prišlo aj strašne veľa mladých ľudí a z rôznych kútov Slovenska. Je to krásna akcia. Určite turnaj má svoj spoločenský a športový rozmer, no najdôležitejší je ten charitatívny. Vždy budeme len veľmi radi, ak sa takéto podujatie zase vráti do nášho mesta. Za seba, i za svojich kolegov na mestskom úrade môžem sľúbiť, že opäť budeme nápomocní," nezakrýval len príjemné pocity Ľubomír Kubáň, ktorý mal nad turnajom záštitu spolu s otcom biskupom Trstenským.

Najvyšší predstaviteľ Spišskej diezézy sa obliekol do drese, na chrbte so svojim menom František, ale na ľad nevykorčuľoval. "Mám z toho športu rešpekt," vysvetľoval biskup svoju absenciu. "S úsmevom hovorím, že naša diecéza potrebuje zdravého biskupa na nohách a nie dolámaného, takže radšej neriskujem. Pred hokejom mám úctu. Vyžaduje si kondičku i športovú výkonnosť. Takže svojich kňazov obdivujem. Zároveň sa teším, že vytvárajú spoločenstvo a nezostávajú zatvorení. Takto ukazujeme, že viera je aj bežnou súčasťou každodenného života." Pri pohľade na zaplnené tribúny František Trstenský dodal: "Veľmi múdro bolo zvolené dejisko. Ružomberok je v srdci Slovenska i našej diecézy. Ľudia z rôznych častí republiky mohli ľahko pricestovať."

Takisto ružomberský dekan Dušan Pardel len kolegom fandil spoza mantinela. "Mám rád, hokej, no nie som jeho aktívnym vyznavačom. Ja radšej idem na futbal. Avšak teším sa, že moji kolegovia športujú, že takto trávia svoj voľný čas a že sa dali dohromady. Navyše tu je šport spojený i s charitou," uviedol Dušan Pardel.

Výťažok z tomboly a dobrovoľné vstupné vyskladalo 5252,90 eur. Tieto peniažky pôjdu pre Občianske združenie pre telesne postihnuté deti a ich rodiny Ružičky.

Výsledky: Spiš - Banská Bystrica 3:4, Košice - Rehoľníci 6:1, o 3. miesto: Spiš - Rehoľníci 12:1, finále: Banská Bystrica - Košice 1:2.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia