Dušan Lauko : Starostom som neuveriteľných 25 rokov

Dušan Lauko : Starostom som neuveriteľných 25 rokov

RedakciaAktuality17.6.2019

Okres Ružomberok sa rozprestiera na ploche 646,8 km², nachádza sa tu 24 obcí. Každá z nich je jedinečná a nesie v sebe svoj vlastný príbeh. Aby ste sa zoznámili s našimi ružomberskými obcami, pravidelne vám budeme prinášať informácie o živote v nich.

Za pomenovaním Liptovskej Štiavnice stojí medokýš

V katastrálnom území Liptovskej Štiavnice sa nachádzajú až dve desiatky prameňov

Táto zemianska obec sa nachádza 5 km juhovýchodne od Ružomberka. Najstaršia písomná zmienka o Liptovskej Štiavnici je z roku 1300. Pomenovanie obce sa pravdepodobne vyvinulo od slovotvorného základu štiav - kyslá voda, medokýš, ktorých je v okolí dnešnej Liptovskej Štiavnice niekoľko.

Od roku 1994, keď som prebral funkciu starostu, robím všetko preto, aby som obec rozšíril, čo sa týka počtu obyvateľov, ale aj omladil, čo sa týka veku,“ opisuje situáciu Dušan Lauko. Stanovený cieľ sa mu darí napĺňať. Ako pôsobí vo funkcii je nárast enormný. „V roku 1994 mala dedina 780 obyvateľov, dnes nás je čo sa týka počtu 1250," hrdo konštatuje Dušan Lauko.

Veľké pozemkové úpravy sú behom na plné trate

Kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie

Obec má za sebou pozemkové úpravy tretieho typu a dnes často spomínanú komasáciu. „Podarilo sa nám zjednotiť podzemky, čo je obrovský základ pri nakladaní s majetkom,“ priznáva starosta, ktorý dodal, že to bol beh na dlhé trate. Veľa ľudí z obce svoju nehnuteľnosť predali. O jej kúpu sa teraz zaujímajú hlavne mladí ľudia z čoho má D. Lauko radosť. „Aj tí, ktorí odišli bývať do mesta sa nakoniec do obce vracajú na svoj zdedený podiel po svojich rodičoch,“ približuje situáciu starosta.

Obci pribudne dlho očakávaná materská škola

Vynovená školská jedáleň

V Liptovskej Štiavnici sa nachádza málotriedna základná škola, ktorú navštevuje približne 40 detí. „Veľmi sa teším, že po mojich 25 rokoch vo funkcii, sa snáď dočkáme kolaudácie, dlho očakávanej výstavby materskej školy. Momentálne finišujeme a do konca októbra by mala byť stavba ukončená,“ chváli sa právom starosta. Prvý škôlkár sa do jej priestorov dostane v septembri 2020. Samotné náklady podľa Dušana Lauka predstavujú čiastku 650 000 EUR. „Musím spomenúť aj nášho suseda Mondi SCP, konkrétne Nádáciu Mondi, ktorá nám v roku 2017 prispela na rekonštrukciu kuchyne výraznou čiastkou,“ hovorí pre náš portál.

Obec žije futbalom, dve doliny sú v nej málo objavené

Futbalový štadión a v pozadí novovybudovaná materská škola

Dedina je umiestnená v tretej celoslovenskej lige, čo z nášho pohľadu robí obci dobré meno. Podľa starostu v súčasnosti rozbiehajú stolnotenisový oddiel. „Čas ukáže či sa podarí vytvoriť aj nejaký tím, ktorý bude reprezentovať obec,“ hovorí starosta, ktorý je sám zvedavý z vývoja.

Súčasťou obce sú Komornícka a Zemianska dolina, využívané na lesnú a poľovnícku prevádzku, pešiu turistiku a rekreácie.

V dedine síce nemáme vlastný turistický oddiel, no sú tu dve krásne doliny, ktoré podľa mňa nie sú mnohými obyvateľmi málo preskúmané,“ priznáva starosta a zároveň dáva typ na výlet všetkým rodinám z okolia.

Voda z prameňov je liekom na problémy s trávením, pálenie záhy či zápal spojiviek.

V katastrálnom území Liptovskej Štiavnice sa nachádzajú až dve desiatky prameňov. Nie všetky sú však minerálne. Obyvatelia využívajú štyri z nich. Voda z ich prameňov je liekom na problémy s trávením, pálenie záhy či zápal spojiviek. Tvrdia to nielen miestni obyvatelia, ale aj množstvo ľudí zo širšieho okolia, ktorí si jej blahodarné účinky nevedia vynachváliť.

Na Ulici drevenica vyrástlo 40 zrubov

Drevené chatky, domčeky, alebo zruby sa stali pre obec obrovským zdrojom cestovného ruchu. „Chatky využívajú rôzne slovenské celebrity, ale aj zahraniční turisti. Aj vďaka tomuto sa vytvára obrovská reklama našej dedine,“ opisuje D. Lauko.

V katastrálnom území obce sa nachádza aj renesančný štvorvežový kaštieľ zo 17 storočia, ktorého majiteľom je súkromná osoba.

Starostom neuveriteľných 25 rokov

Súčasťou obce sú dve krásne doliny

Dušan Lauko nám poukazoval v obci miesta , ktoré sú jeho srdu blízke. Pýtam sa ho, ako každého, či ho práca baví. „Keby ma práca nebavila, nekandidujem ani toto volebné obdobie. Od roku 1994 som starostom tejto dediny. Niekedy však ľudia hľadajú problémy aj tam kde nie sú a nie každému sa žiaľ dá vyhovieť. Starosta sa musí starať. Keby som sa mal rozhodnúť, tak všetky kroky urobím presne tak isto. Pre rozvoj našej dediny, ktorú mám úprimne veľmi rád,“ dorozprával starosta.

Poprechádzala som sa ešte dedinou, sama som bola zvedavá aj na povestný Lúčny hríb, ktorý obec charakterizuje. Odporúčam prejsť sa spomínanými dolinami. Ostala som prekvapená, aké poklady dedina ukrýva. Starosta moju štafetu o obciach posunul do Liptovských Sliačov. Odtiaľ nabudúce.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia