Dva zápisy do Slovenskej knihy rekordov

Dva zápisy do Slovenskej knihy rekordov

RedakciaAktuality29.8.2019

„Na Slovensku je mnoho zberateľov rôznych vecí. K netradičným patria napríklad zbierky náprstkov, ktoré používali krajčírky na chránenie svojich prstov pri vyšívaní. Samozrejme, že ľudia zbierajú okrem známok a mincí aj iné zaujímavé predmety ako napríklad telefónne karty, hrnčeky, Budhov,“ povedal komisár Igor Svitek zo SKR.

Doplnil, že J. Binder vlastní 1950 kravát a 134 320 gombíkov, ktorých bolo 9210 druhov. Oproti prvému zápisu má o 776 viacej kravát a jeho zbierka gombíkov sa rozšírila o 101 198 kusov.

Komisár Slovenskej knihy rekordov Igor Svitok (vpravo) odovzdáva osvedčenie o rekordoch J. Binderovi

Kravaty a gombíky boli pekne nainštalované. Návštevník výstavy získal prehľad o rôznych trendoch vo výrobe kravát a gombíkov. Pri inštalácii predmetov pomáhali manželka pána J. Bindera a členovia Miestnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska v Ružomberku, kde je predsedom. Priznal sa, že prichystať takúto veľkú prezentáciu svojich zbierok bolo veľmi náročné. Hľadal vhodný priestor, kde môže predstaviť v plnej kráse všetky nazbierané kravaty a gombíky. V ústrety mu vyšla firma Verex v Liptovskom Mikuláši, ktorá vlastní rovnomenný obchodný dom, kde im poskytal nevyužitú predajňu. Prenajali mu ju za symbolické euro, vodu a elektrinu hradí uvedená spoločnosť.

Pri vytváraní zbierky kravát a gombíkov mi pomáhajú najmä naši dôchodcovia. Z domu mi prinášajú gombíky,ale aj kravaty po svojich manželoch, príbuzných, ktorí už nie sú medzi nami. Takýmto spôsobom ich zachraňujem, asi by skončili na smetisku. Najzložitejšie bolo naaranžovať gombíky, aby vytvárali nejaké zaujímavé obrazce. Ako podložku sme použil aj niekoľko obrusov, ktoré uháčkovala moja manželka,“ uviedol o svojom koníčku J. Binder. Doplnil, že celkové náklady na prípravu výstavy odhaduje na 500 eur, ktoré vynaložil zo svojho rodinného rozpočtu.

Medzi hosťami vernisáže bol aj poslanec Národnej rady SR a bývalý futbalový reprezentant Dušan Tittel. Aj teraz prišiel s darčekom – piatimi kravatami. V tejto súvislosti podotkol: „Potešilo by ma, keby ste dosiahli počet 2000 kravát. Veľa k tomu už nechybuje. Budem rád, keď aj j budem môcť prispieť do zbierky.“ Na margo jeho pomoci sa vyjadril: „Pán Tittel my priniesol už viacero cenných kravát ako napríklad z futbalových šampionátov, klubu Slovan Bratislava, UEFA.“

Ľudia vedia, že zbieram gombíky a kravaty. Prinesú mi ich sami, dokonca som už dostal aj zásielku poštou. Niekedy sa mi podarí získať kravatu od významných osobností. K nim patrí aj dlhoročný podporovateľ ružomberských seniorov Milan Fiľo, ktorý mi daroval kravatu, ktorú mal práve uviazanú na krku," doplnil J. Binder.

Na otázku ďalšej prezentácie zbierky kravát a gombíkov J. Binder smutne poznamenal. „Neviem, kde ich budem uskladňovať. Mám dvojizbový byt a tam sa toho veľa nezmestí. Aj pri príprave terajšej výstavy som musel hľadať exponáty, lebo som nevedel, že kde sú všade uložené. Očakávam, že mesto Ružomberok zriadi múzeum textilu v kaštieli sv. Žofie. Tam by mohla moja zbierka dotvoriť expozíciu.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia