Dvadsiate výročie vzniku oslávi Katolícka univerzita sériou podujatí

Dvadsiate výročie vzniku oslávi Katolícka univerzita sériou podujatí

RedakciaAktuality27.1.2020

Uplynulá nedeľa bola nedeľou Katolíckej univerzity. Od roku 2010 sa koná každoročne v poslednú januárovú nedeľu. KU dnes navštevuje takmer 3700 študentov z celého Slovenska, ktorí si môžu vybrať zo 70 študijných programov.

V stredu 1. júla uplynie 20 rokov od založenia prvej a jedinej univerzity v našom meste.

Veríme, že ako geografický stred Slovenska sa pre ostatných partnerov staneme akousi „centrálnou“, spájajúcou a zjednocujúcou univerzitou,“ povedal rektor KU, Jaroslav Demko.

Ako uvádza internetová stránka univerzity, ambíciou Katolíckej univerzity v Ružomberku je stať sa uznávanou modernou univerzitou poskytujúcou kvalitné vzdelávanie, kvalitnú výskumnú činnosť a formáciu v duchu kresťanskej lásky a morálky.

Deň otvorených dverí už o týždeň

Súčasťou tohoročných osláv KU bude aj Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční v utorok 4. februára „Už 19. februára si KU pripravila pre obyvateľov mesta v ružomberskom Kine Kultúra filmovú prehliadku s názvom Ružomberok – univerzitné mesto. Na návštevníkov čakajú štyri filmy z prostredia vysokej školy, festival vyvrcholí slávnostnou premiérou nového dokumentárneho filmu Made in Ružomberok,ktorý natočil absolvent KU Jakub Krška,“ informoval Martin Pinkoš z Katolíckej univerzity.

Univerzita ponúkne program deťom aj stredoškolákom

„Významnou novinkou v tomto roku bude prvý ročník multižánrového festivalu Akademický Ružomberok UNIUM, ktorý poskytne priestor študentom z domova i zo zahraničia prezentovať svoju umeleckú či vedeckú tvorbu,“ uviedol ďalej Pinkoš.

Uskutoční sa v od 21. do 23. apríla 2020. Pre najmenších univerzita pripraví Detskú univerzitu a stredoškolákom bude určená Letná univerzita pre stredoškolákov. Ako ďalej informoval, centrálne oslavy sú naplánované na 23. septembra 2020.

Zmapujú históriu a aktuálne dianie

Aktuálne chystáme v univerzitnej knižnici miestnosť, v ktorej bude zmapovaná história školy. Zároveň to bude priestor na zhromažďovanie informácií o aktuálnom dianí univerzity. Pravdepodobne bude niesť názov Kabinet histórie Katolíckej univerzity, čím by sme chceli študentom i verejnosti pripomínať, že by sme nemali nezabúdať na našu históriu,“ ozrejmil rektor KU, Jaroslav Demko. Podľa jeho slov sa v kabinete budú nachádzať rôzne historické predmety, ako napríklad prvé taláre či dokumentácia. Otvorenie kabinetu dejín a expozície o KU je naplánované v druhej polovici júna 2020.

Vznikne monografia Katolíckej univerzity

Obdobie od vzniku až po súčasnosť bude mapovať reprezentačná monografia. Nachádzať sa tam budú informácie o histórii založenia a významných osobnostiach, ktoré sa zaslúžili o jej vznik a rozvoj. Bude v nej prehľad o pedagogických, vedeckých a ďalších tvorivých aktivitách na Katolíckej univerzite za obdobie 20 rokov. Venovať sa bude aj absolventom, študijným programom a nahliadne aj do vedeckých a edukačných projektov, či medzinárodnej vedeckej spolupráce. Ako uvádza internetová stránka univerzity, nachádzať sa tam budú aj informácie o počtoch zmlúv v rámci ERASMUS programov, informácie o spolupráci s mestom Ružomberok a o ďalšej spolupráci s praxou v rámci regiónu a Slovenska.

Katolícka univerzita v Ružomberku začala fungovať v roku 2000 s dvoma fakultami – pedagogickou a filozofickou. Neskôr sa v našom meste rozšírila aj o fakultu zdravotníctva a teologickú fakultu, ktorá sídli v Košiciach.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia