Dvadsiaty piaty výstup na Sidorovo

Dvadsiaty piaty výstup na Sidorovo

Ján SvrčekAktuality27.3.2024

Občianske združenie Vlkolínec a Občianske združenie Klub vojenskej histórie – Vlkolínsky odboj na Veľkonočnú nedeľu (31. marca) pripravili už tradičný Veľkonočný výstup na Sidorovo.

"Oficiálne nás čaká 25. ročník, čiže budeme mať za sebou štvrťstoročie," zdôraznil predseda OZ Vlkolínec Ján Ondrík. "Do tohto počtu sa neráta náš prvý výstup, ktorý sme vtedy nazvali nultý. Bola to skôr próba. V tom čase sa rozhodovalo, či vôbec do toho ideme. Otáznikov bolo viac, či naša akcia osloví verejnosť, či prídu ľudia a či je to vhodný termín. Napokon nám do kariet zahralo i pekné počasie. Tuším, že sme mali okolo štyridsať-päťdesiat účastníkov. Boli to hlavne naši sympatizanti, priatelia, známi a občania Bieleho Potoka. To bol aj taký impulz, aby sa odštartovala nohá tradícia."

Obľúbená túra je naplánovaná od 8. do 14. hod., pričom každý môže začať šliapať kedy chce. Už pravidelne ľudia na vrchol, ktorý leží v nadmorskej výške 1099 m, kráčajú nielen z Vlkolínca, ale aj z Málina Brda, či Ružomberka.

"Pripravených máme tristo účastníckych odznakov za symbolické dve eurá. V tomto poplatku je tiež občerstvenie a tento rok rozšírené, pri návrate na Vlkolíci, v spoločnom dvore OZ Vlkolínec a Liptovského múzea. V ponuke bude pivo, alebo kofola a chlieb s masťou a so škvarkami. Chýbať nebude ani ľudová muzika," informoval nás ďalej J. Ondrík, ktorý bol pri všetkých dieloch tohto sviatočného projektu.

"Hore" účastníkov čaká aj podpis do kroniky, na základe čoho organizátori získavajú informáciu o skutočných počtoch ľudí, čo je takisto dôležité z hľadiska prípravy ďalšieho ročníka. Nepísaným pravidlom je, že na Sidorove sa tiež štrngá s borovičkou.

Do celého koloritu pravidelne zapadá svätá omša v kostole Navštívenia Panny Márie vo Vlkolínci. Tá sa začína o 9. hod.

Foto: Ján Ondrík

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia