Dve milé ceremónie naraz

Dve milé ceremónie naraz

RedakciaAktuality11.9.2022

V piatok (9. septembra) večer bola v rámci Fullových dní slávnostne otvorená Galéria Rozeta, na Plavisku 7. Novovzniknutý výstavný priestor v Ružomberku a bol zároveň spojený s vernisážou výstavy s názvom Čo je doma, to sa počíta.

Za novou galériou stojí naše Občianske združenie Rozeta, ktoré od deväťdesiatych rokov združuje ružomberských profesionálnych výtvarníkov. Veľkú túžbu sa nám podarilo zrealizovať za výraznej pomoci mesta,“ uviedol pre náš portál akademický maliar Pavol Rusko, tiež docent na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorý nové zariadenie otváral, aj za prítomnosti primátora mesta Igora Čombora. „Expozícia Čo je doma, to sa počíta, predstavuje výber diel ôsmich autorov a otvorená bude do 22. januára 2023.“

Nový stánok v meste je výsledkom niekoľkoročného úsilia. „Bojovali sme o to, aby Ružomberok mal galériu vlastného umenia, kde budú mať svoj priestor nielen domáci autori, ale i z iných európskych krajín. Našim zámerom je tiež vybudovať zbierkový fond. Chceme, aby v jednej časti boli diela najvýznamnejších ružomberských výtvarníkov. Keď niekto zavíta do mesta, nech vie, kto z umelcov nášho ´fachu´ tu žije,“ pokračoval P. Rusko.

Druhý septembrový piatok možno smelo označiť za miľník na domácej trajektórii dolnoliptovských výtvarníkov. „Kolega Ján Kudlička sa o niečo takéto snažil viac než päťdesiat rokov. Ja spolu s nim vyše tridsať päť rokov. Mnohí sa nás pýtali, prečo prezentujeme naše diela v iných mestách a nevystavujeme v Ružomberku. Teraz sme sa dočkali dôstojného priestoru,“ doplnil jeden z nosných ťahúňov O.Z. Rozeta.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia