Veľká dvorana Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku dnes popoludní naozaj praskala vo švíkoch. Už pol hodinu predtým, ako bol naplánovaný začiatok slávnostnej akadémie pri príležitosti 40. výročia Základnej školy na Bystrickej ceste a tiež úctyhodnej štvrťstoročnice realizácie projektu pre intelektovo nadané deti na jej elokovanom pracovisku na Dončovej ulici, sa stoločky húfne začali zapĺňať.
Konferenciersku taktovku, a naozaj bravúrne, zobrali do svojich rúk "decká" z oslavujúcej školy. Na úvod to vlastný blok Do školy sa teším od Mira Jaroša a potom sa už slova ujala riaditeľka školy Elena Volanská. "V minulosti základné školy v meste nemali názvy podľa ulíc, ale všetci ich poznali podľa poradových čísel, od jedna až po šesť. Ja som začínala na ´dvojke´, vtedy na Námestí A. Hlinku. V roku 1991 sme sa sťahovali do budovy dnešného Okresného súdu a Okresnej prokuratúry," uviedla pri ponore do histórie, o. i. hlavná hostiteľka a smelo možno povedať, že v centre dolného Liptova výnimočná osobnosť na pedagogickom poli. Svojim príhovorom aj oficiálne otvorila takmer dvojhodinovú narodeninovú párty.
"Od roku 1992 som vo funkcii riaditeľky školy. Veru, už je tomu tridsať dva rokov," začala trochu s oprašovaním minulosti Elena Volanská. "Keď som po skončení vysokej školy pracovala v Bratislave, takéto smerovanie by ma ani nenapadlo. Človek nad podobnou cestou ani neuvažoval. Lenže prišiel návrat do Ružomberka a vznikol problém uplatniť sa. Mala som totiž vedecký smer. Vtedy ma oslovila pani Oľga Benková a ja som začala robiť to, čo ma dovtedy absolútne neťahalo, no potom ma začalo úplne napĺňať. Samozrejme, došlo aj k doplneniu akademického vzdelania." Bola to dlhá a tiež náročná trajektória. "Spojili sa tri školy, ´dvojka´, ´trojka´ a ´päťka´ do jednej. V roku 2012 ešte prišla úloha na nohy postaviť aj ´jednotku´ na Dončovej ulici. To bolo mimoriadne náročné obdobie. Nerada sa k tomu vraciam, no po kolapse ma ratovali v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku."
Základná škola na Bystrickej ceste má svoj svoj kredit. "V súčasnosti na oboch pracoviskách, medzi ktorými neustále pendlujem, je 640 žiakov, čo považujem za veľmi pekný počet. Ja som pyšná za všetko, čo sme dosiahli. Za tým je však skvelý kolektív. Bez neho by to nešlo. Medzi prvými školami na Slovensku sme v roku 1998 rozbehli projekt pre intelektovo nadané deti. Svojho času sa nám podarilo zlanáriť bývalú špičkovú slovenskú basketbalovú reprezentantku Ivetu Bielikovú a máme športové triedy zamerané na basketbal," pripojila Elena Volanská.
Do sály kultúrneho domu zavítal aj primátor mesta Ľubomír Kubáň a jeho zástupca Róbert Kolár. Odovzdávali sa Ceny primátora mesta i ďakovné listy. "V prvom rade chcem, pri tejto príležitosti, poďakovať všetkým zamestnancom, pedagogickým i nepedagogickým, jubilujúcej školy. Ja ju stále nazývam sídlisková, lebo stojí na našom najväčšom sídlisku. Veľa vecí tamojší personál dokázal. Avšak aj my, ako mesto, poslanci, musíme škole pomôcť. Zvlášť ide o dobudovanie športovej infraštruktúry, o vznik multifunkčného areálu. Môj veľký obdiv patrí pani riaditeľke, za jej celoživotnú misiu v oblasti školstva a výchovno-vzdelávacieho procesu. Preto aj jej som veľmi rád odovzdal Cenu primátora," uviedol Ľubomír Kubáň.
Foto: autor
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia