ECO-INVESTMENT odmieta očierňovanie Milana Fiľa

ECO-INVESTMENT odmieta očierňovanie Milana Fiľa

RedakciaAktuality13.3.2020

Kočnerov sudca Vladimír Sklenka, ktorý mafiánovi obžalovanému v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vynášal informácie zo súdu, nezmyselne obvinil spolumajiteľa spoločnosti ECO-INVESTMENT Milana Fiľa.

Vymyslené obvinenie

Sklenka vo svojej výpovedi tvrdí, že ho Kočner žiadal, aby rozhodol v prospech Milana Fiľa v prípade, keď ho žalovali firmy H.K.T, a.s., SKKP, k.s. a ďalší neznámy žalobca na Okresnom súde Bratislava I., kde v roku 2016 prebiehali dve konania o návrhoch na nariadenie neodkladného opatrenia.

Vymyslené obvinenia kategoricky odmietla aj spoločnosť ECO-INVESTMENT vo svojom vyhlásení: “Kategoricky odmietame spájanie osoby pána Fiľa s osobou Mariána Kočnera. Naša spoločnosť a osoba pána Fiľa sa stala terčom súdnych intríg a zákulisných hier. Spoločnosť ECO-INVESTMENT, ako aj osoba pána Fiľa čelí už od roku 2015 koordinovanému masívnemu útoku skupiny osôb, ktorá sa snaží aj za pomoci niektorých súdnych úradníkov neštítiacich sa nekalých a nezákonných praktík získať neoprávnene značný majetkový prospech. Máme podozrenie, že súčasťou tohto útoku mohla byť aj korupcia na súdoch. Milan Fiľo nikdy nekomunikoval ani s Mariánom Kočnerom, ani so sudcom Vladimírom Sklenkom vo veci súdnych sporov, ktorých je on alebo spoločnosť ECO-INVESTMENT účastníkom. Milan Fiľo sa s Vladimírom Sklenkom nepozná a nikdy sa s ním nestretol!”

Realita je naopak taká, že Milan Fiľo v novembri minulého roka vypovedal na súde v kauze zmeniek Televízie Markíza. Jeho svedectvo vyvrátilo tvrdenia obžalovaného Mariána Kočnera, ktorého prvostupňový súd zatiaľ neprávoplatne odsúdil na 19 rokov.

Nedôveryhodný Sklenka

Na nedôveryhodnosť Sklenku upozorňuje aj predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Podľa jej vyjadrenia pre denník SME sa Sklenka klamstvami zrejme snaží navodiť si výhodnejšie postavenie v hroziacom trestnom konaní, ktorému sa nevyhne. „Predsedníčka súdnej rady má vedomosť o tom, že bývalý sudca Vladimír Sklenka, na ktorého podala úspešný disciplinárny návrh, sa vyjadroval aj k jej osobe. Sklenka je v situácii, ktorú si privodil svojím protizákonným konaním, čím dehonestoval dôveru v justíciu. Javí sa, že sa ďalším trestným činom, a to krivým obvinením či ohováraním, snaží privodiť si lepšiu životnú situáciu a výhodnejšie postavenie v možnom trestnom konaní. Ide o človeka, ktorý sa priznáva k páchaniu rozsiahlej trestnej činnosti a v záujme zachovania slobody vo svoj prospech prekrúca skutočnosti tak, aby zámerne zdiskreditoval viaceré osoby,“ hovorí Praženková v stanovisku.

Korytár a Kočner

Kočner pritom spolupracoval so známym trnavským advokátom Pavlom Korytárom, ktorý žaloval Milana Fiľa. Cez aplikáciu Threema sa dokonca dohadovali na postupe proti SCP Mondi a Milanovi Fiľovi. „Ahoj. Mám nejaké nápady k Mondi. Dajme stretko.“ Takúto správu dostal začiatkom roka 2018 Pavol Korytár od Mariána Kočnera. Informáciu priniesli Hospodárske noviny. Pod Mondi Kočner zrejme myslí ružomberské papierne Mondi SCP, a. s., ktorých 49-percentným akcionárom je spoločnosť Milana Fiľa ECO-INVESTMENT.

Denník N upozornil aj na zvláštne Korytárove praktiky pri podávaní žalôb namierených proti Milanovi Fiľovi: „Korytárove kontakty aj detailné znalosti súdneho prostredia dokazuje aj spôsob, ako svojich klientov zastupoval. Žaloby zamestnancov prijal súd prakticky naraz, v priebehu 9 minút. Pôvodne ich bolo päť, no jednu stiahli. Takto sa správajú žalobcovia, ak chcú, aby o ich spore rozhodoval spriaznený sudca.”

Korytár je známy ako zástupca občianskeho združenia Ružomberský papier (predtým Eco-Papier), ktoré sa už roky neúspešne snaží presvedčiť súdy o svojom údajnom nároku na podiel z ružomberských papierní.

Milan Fiľo od začiatku tvrdí, že žaloby vníma ako nástroj, ktorým sa Korytár snažil naňho vystupňovať tlak. Jediným motívom je vraj osobný prospech, a to cez mimosúdne vyrovnanie. To, že ružomberskému podnikateľovi ponúkli takéto vyrovnanie nepopiera ani Korytár, ktorý je s klientami dohodnutý na 20-percentnej provízii.

Rozhodovali proti Fiľovi

Nezmyselnosť obvinení potvrdzujú aj zistenia Denníka N. Ten pripúšťa, že do prípadu mohol byť zapojený aj Kočner ale v nerospech Fiľa: „Ak by sa teda Kočner snažil ovplyvniť rozhodovanie súdov v Korytárov prospech, nebolo by to prekvapením. Spočiatku totiž začal Fiľo na súde prehrávať.”

„A naozaj. Sudkyňa Zuzana Moťovská Dobošová vydala v septembri 2016 prekvapivé neodkladné opatrenie. Zablokovala ním akcie Eco-Investu a snažila sa zabrániť aj jeho cezhraničnému zlúčeniu do novej spoločnosti Eco-Investment. Vyzeralo to, ako keby „metla“, ako ju Kočner prezýval, rozhodovala so zámerom pomôcť záujmom Korytára. Pre Fiľa nepríjemné neodkladné opatrenie vydala aj „trúbka“, čo bola zase prezývka pre sudkyňu Andreu Hrnekovú,” opisujú situáciu autori v Denníku N. Milan Fiľo tiež potvrdil, že o tom, že Kočner sa snaží ovplyvňovať jeho súdne konanie, sa dozvedel až nedávno z článku v Hospodárskych novinách.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia