Naposledy sa členovia komisie stretli na výjazdovom zasadnutí v Třinci a Ostrave. Na programe mali oficiálnu návštevu Magistrátu mesta Třínec, návštevu Ostravských lagún, Tříneckých železiarní a počas návštevy absolvovali aj prezentáciu technológie a metodiky merania zapáchajúcich látok pri rekultivácii starých lagún na Moravskosliezskom krajskom úrade pod vedením prof. Bíleka.
Jiří Bílek sa na zasadnutí komisie zúčastnil aj včera, kde odprezentoval technológiu, ktorá monitoruje stav ovzdušia v Ostrave.
„Stanica, ktorú tu vidíte, spolupracuje s Ministerstvom životného prostredia. Ide o senzorovú techniku, ktorá je malá a rýchla. Predstavu, ktorú máme, je väčšie - početnejšie rozmiestnenie takýchto boxov v Ružomberku. Boxy sú prepojené do jednej siete. Stanica meria stav ovzdušia. Pomocou referenčných metód sa kontrolujú a kalibrujú senzory. Čím viac boxov je, tým je priestorovo lepšie vykryté územie. Navyše databáza je inteligentná a zaznamenáva atypické stavy, extrémy,“ vysvetlil členom komisie princíp profesor Bílek.
Moderný monitorovací systém má teda mapovať danú situáciu na špičkovej technickej úrovni a poskytovať výstupové dáta, aby boli zároveň aktuálne, dostatočné a mali výpovedné hodnoty.
Profesor Bílek upozornil, že cieľom varovného systému je vytvorenie tzv. Inteligentnej meracej siete na princípe online modelu krátkodobých hodnôt vybraných koncentrácií, významných látok. Sieť má za cieľ ukázať detailne koncentráciu v lokalite Ružomberok, za účelom identifikácie miest, ktoré sú najviac zasiahnuté imisnou situáciou. Základ má tvoriť 25 jednotiek so senzormi, ktoré dokážu identifikovať konkrétnu látku, napr. priemyselné emisie, cestnú dopravu, lokálne kúreniská.
„V Ružomberku chceme čo najskôr zaviesť tento systém, mesto v spolupráci s komisiou a Mondi, ktorý nás bude objektívne informovať o zdroji znečistenia, kto ho spôsobuje a v akých koncentráciách. Chcem, aby sa ešte tohto roku začal realizovať monitorovací systém a situáciu následne riešiť,“ zdôraznil primátor Ružomberka Igor Čombor.
Technický riaditeľ Modni SCP Vladimír Krajči upozornil na to, že všetci spájame problematiku znečistenia len s Mondi SCP. „Bude na základe tých meraní možné identifikovať, kto spôsobil problém? My máme svoj podiel na znečistení, sme ľahko identifikovateľní. Bude možné identifikovať aj iných reálnych znečisťovateľov , napríklad tých, ktorí znečisťujú životné prostredie kúrením?“ uviedol v diskusii V. Krajči.
Podľa profesora Bíleka je vizualizácia nameraných dát najlepší spôsob ako pochopiť, čo sa v Ružomberku s ovzduším deje.
„Pre varovný systém bude nastavených priemerne cca 5 minút (interval je možné skrátiť až na 1 minútu) a v tomto časovom úseku dôjde k vyhodnoteniu koncentrácií a vytvoreniu mapy koncentrácií. Varovný systém bude mapovať prekročenie pre jednotlivé látky, alebo ich kombináciu,“ upresnil Bílek.
Čo sa týka výsledkov mali by byť vytvorené webové stránky systému IMS. Dáta tak budú k dispozícii verejnosti, verejnej správe a prevádzkovateľom na základe prístupových oprávnení.
V najbližšom období bude potrebné rozhodnúť o inštalovaní monitorovacieho systému v Ružomberku, správne ho nastaviť, aby tak mohol objektívne odhaliť skutočných znečisťovateľov ovzdušia.
Najbližšie stretnutie Komisie pre riešenie zápachu a prašnosti sa uskutoční o dva týždne aj v prítomnosti hlavného hygienika z Úradu verejného zdravotníctva Jána Mikasa.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia