Často pri kolízii s nimi uhynú alebo si spôsobia vážne zranenie. Týmto situaciám sa snaží predísť spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD), ktorá označila v Liskovej ďalší úsek elektrického vedenia vysokého napätia špeciálnymi reflexnými prvkami, takzvanými odkloňovačmi letu vtákov. Ich úlohou je zabrániť kolíziám vtákov, najmä väčších dravcov, s vodičmi.
Opatrenia urobila SSD na podnet od štátnej ochrany prírody, ktorá vyhodnotila lokalitu ako rizikovú. Zviditeľnili asi 200 m dlhý úsek prechádzajúci poľom neďaleko známej Liskovskej jaskyne. Použili na to 18 plastových tabuliek s výraznými fluorescenčnými farbami a schopnosťou rotovať už aj pri slabom vánku. Na vodiče ich prichytával špeciálne navrhnutý dron. Vďaka tomu mohlo zostať elektrické vedenie pod napätím, takže distribúciu elektriny pre odberateľov to nijako neovplyvnilo.
„Na škole v Liskovej je hniezdo, z ktorého bociany často lietajú k neďalekým poliam. Po krátkom rozlete musia prekonať prekážku v podobe elektrického vedenia. Minulý rok v lete si bocian vodiče nevšimol, narazil do nich a zahynul. Po montáži odkloňovačov by sa to už nemalo opakovať. Vedenie bude dobre viditeľné už z diaľky a to aj za zníženej viditeľnosti,“ vysvetlil význam preventívnych opatrení Milan Števka, environmentalista zo SDD.
Stĺp na lúke je ideálna rozhľadňa
Energetici ošetrili na Liptove rovnakým spôsobom už viacero elektrických vedení. V posledných rokoch sa zamerali najmä na vedenia križujúce rieku Váh. Vodné toky sú obľúbeným koridorom vtákov, takže tu hrozí väčšie riziko nárazu do vodičov. „Vo väčšine prípadov nie je problémom elektrický prúd, ale samotný náraz. Napríklad bociany alebo labute sú pomerne veľké vtáky. Ak v rýchlosti narazia do oceľového lana, následky môžu byť fatálne,“ vysvetlil M. Števka.
Problémom však nie sú len vedenia nad riekami. Stožiare, stĺpy či vodiče nad poľami a lúkami lákajú dravé vtáky pre výhodnú polohu s dobrým rozhľadom. V prípade zosadnutia väčšieho dravca na konzolu stožiara alebo stĺpa už hrozí aj zásah elektrickým prúdom. V takýchto prípadoch inštalujú energetici na „živé časti“, teda tie pod napätím, chráničky z nevodivých materiálov. Takýmto spôsobom ošetrila SSD v roku 2020 aj jeden a pol kilometrový úsek vedenia medzi Liskovou a Liptovskou Teplou.
Tibor Šuľa
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia