Energetici vyhlásili stav energetickej kalamity

Energetici vyhlásili stav energetickej kalamity

RedakciaAktuality31.1.2022

Včerajšia víchrica spôsobila energetikom rozsiahle výpadky elektriny. Celkovo ich pocítilo viac ako 30-tisíc odberných miest, čo je kritérium vyhlásenia energetickej kalamity. Energetici Stredoslovenskej distribučnej (SSD) majú najviac práce na Liptove a Hornom Považí. Niektorí obyvatelia museli prečkať noc bez elektrického prúdu.

Odfúknutý altánok v Ružomberku.

Elektrikári sústredili včera svoje sily tam, kde je najviac odberných miest. Odľahlejšie a riedko osídlené lokality prídu na rad až dnes. V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovali hasiči v Žilinskom kraji v priebehu 30. januára od 8:00 h do 16:00 h celkom 13-krát, z toho dvakrát v Ružomberku a raz v Liptovskom Mikuláši, pomáhali aj dobrovoľní hasiči z Vlkolínca. Išlo o odstraňovanie nalomených konárov stromov a popadaných stromov na cesty, pomoc pri zabezpečení odtrhnutých častí strešných konštrukcií verejných budov.

Prednosť má vysoké napätie

„Najviac škody narobili tradične popadané stromy a konáre. V priebehu dňa budú elektrikári zo SSD vymieňať poškodené stĺpy, konzoly, izolátory, spájať pretrhané vodiče a opravovať poškodené trafostanice. V niektorých lesných úsekoch ich čakajú aj pochôdzky v náročnom teréne a vyhľadávanie poruchových miest,“ informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Pri odstraňovaní kalamity postupujú elektrikári podľa napäťovej úrovne. Keď vyriešia problémy na vedeniach vysokého napätia, ktoré majú dosah na stovky domácností, začnú riešiť poruchy na lokálnych sieťach s dopadom na jednotlivé ulice a domácnosti. Vo všetkých prípadoch musia dbať aj na svoju bezpečnosť, čo nie je v aktuálnych podmienkach vôbec jednoduché.

Telefonovať treba v nevyhnutných prípadoch

SSD uisťuje obyvateľov, že robí maximum, aby situáciu vyriešila čo najskôr. Prosí ich však o trpezlivosť a obozretnosť.

„Poruchová linka je preťažená. Dispečerom by veľmi pomohlo, keby ju odberatelia využívali len v naozaj nevyhnutných prípadoch. Napríklad ak vidia pretrhané vodiče spadnuté na zem, požiar na elektrickom vedení alebo inú nebezpečnú situáciu, ktorá by mohla ohroziť životy či majetok,“ povedal Gejdoš.

Energetici predpokladajú, že vzhľadom na priaznivejšie počasie pôjde postupná obnova distribúcie elektriny plynulo a v najbližších hodinách odstránia väčšinu porúch. Na niektorých miestach im to však môže trvať dlhšie. Najmä v neprístupnom teréne, kde sa pre sneh a blato nemôže dostať technika.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia