Envirodeň Mondi SCP bol o vzniku a eliminácii zápachu z výroby buničiny

Envirodeň Mondi SCP bol o vzniku a eliminácii zápachu z výroby buničiny

RedakciaAktuality25.3.2019

Mondi SCP poukázalo miesta vzniku zápachu sírnych zlúčenín v procese výroby buničiny a prezentovali aj opatrenia prijaté počas rokov na jeho elimináciu. „Kým miesta vzniku zostávajú nemenné, s novými investíciami v priebehu rokov sa zariadenie eliminujúce zapáchajúce zlúčeniny síry zvýšili z dvoch v roku 2004 na štyri do roku 2016 a následne päť vzájomne spolupracujúcich a dopĺňajúcich sa zariadení v dnešnej dobe,“ povedal Ľubomír Čech, hovorca Mondi SCP. Zároveň poznamenal, že došlo k výraznému zníženiu celkového času vypustenia zapáchajúcich látok do ovzdušia. V roku 2018 išlo o 23 minút, čo je až o 70% menej ako v predchádzajúcich rokoch. „Naša spoločnosť vyrába buničinu a papier pri nepretržitej prevádzke. Neprestaneme však vyvíjať tlak na dodávateľov technológie a naše vlastné vylepšenia a inovácie, aby sa momentov s výskytom zápachu objavovalo čo najmenej,“ prezident spoločnosti Bernhard Peschek.

Súčasťou prednášok boli aj prezentácie látok, ktoré vnímajú obyvatelia predovšetkým čuchom, ale svoje skúseností prezentovali aj prednášajúci z akademickej, aj praktickej oblasti z Fakulty chemického a potravinárskych technológii Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, a odborníci sa dotkli aj príkladov riešenia problémov v meste Ostrava z Vysokej školy banskej.

Envirodeň je stretnutie vedenia spoločnosti, expertov na oblasť životného prostredia a zástupcov verejnosti a štátnych aj neštátnych organizácií. Obyčajne bývajú dvakrát ročne a počas nich sa účastníci zoznámia s rôznymi zaujímavosťami mesta, kde sa aktuálny ročník koná. „Tentoraz účastníci navštívili múzeum ručnej výroby papiera, ktoré sa nachádza na konci obce Ludrová. Po predstavení múzea už tradične zasadili stromy, ktoré budú v jeho okolí rásť najbližšie desaťročia,“ dodal Čech.

Počas Environmentálnych dní sa stalo tradíciou aj vyhlásenie výzvy na podávanie projektov spolufinancovaných zo zdrojov Mondi SCP. Starostovia a zástupcovia neziskových organizácií môžu podávať projekty až do 50 000 eur zamerané na zlepšenie životného prostredia do 12.júla 2019 na oddelenie životného prostredia v Mondi SCP.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia