Envirodeň Mondi SCP zameraný na zdravie

Envirodeň Mondi SCP zameraný na zdravie

RedakciaAktuality7.11.2019

Spoločnosť Mondi SCP, najväčší súkromný zamestnávateľ v regióne dolného Liptova, pozvala na dnes 7. novembra 2019 starostov okolitých obcí, zástupcov orgánov štátnej správy, neziskových organizácií a občianskych združení, na svoj tradičný – už v poradí tridsiaty piaty Environmentálny deň. Papierenský závod organizuje takéto dni pre komunitu dvakrát do roka, čo vytvára priestor pre otvorenú komunikáciu na rôzne témy z oblasti životného prostredia.

Róbert Ochaba z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva

Počas dneška si zástupcovia papierní pripravili pre svojich hostí niekoľko zaujímavých tém, ktoré prezentovali hostia z Národnej diaľničnej spoločnosti, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, či z Národného lesníckeho centra. „Najviac ma zaujala prednáška o stave výstavby diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. Pevne verím, že tak ako odznelo od zástupcov Národnej diaľničnej spoločnosti, do konca roka 2022 budeme mať postavenú diaľnicu. Teší ma, že komunikácia medzi spoločnosťou Mondi SCP a mestom je intenzívna, povedal pre náš portál viceprimátor mesta Ružomberok, Michal Lazár.

Na jednu z prednášok Ovplyvniteľné determinanty zdravia pozvali papierne aj verejnosť, ktorú prezentoval zástupca z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Róbert Ochaba. Publikum upozornil, že ročne na Slovensku pribudne 14 000 pacientov s ochorením na Diabetes.

Medzi pozvanými bol aj primátor Igor Čombor.

Jedným z pozvaných hostí bol aj dlhoročný hlavný hygienik SR, Ivan Rovný. Na otázku, kto stojí za hlavnými znečisťovateľmi ovzdušia v Ružomberku odpovedal. „Fabrika určite nie je najväčším zdrojom znečistenia v meste. Potrebné je sa zamerať na dopravu a lokálne vykurovanie,“ povedal pre Žijem v Ružomberku I. Rovný.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva dnes v rámci Environmentálneho dňa realizoval bezplatné zdravotné merania pre verejnosť.

Súbežne s konaním Environmentálneho dňa prebiehali pri Kultúrnom dome Andreja Hlinku bezplatné zdravotné merania pre verejnosť, v rámci snahy spoločnosti o prepojenie otázok životného prostredia so zdravím. „Nečakali sme až takýto záujem, čo nás samozrejme teší, že ľudia chcú mať svoj zdravotný stav pod kontrolou. Z kvapky krvi určujeme cholesterol. Ide o parameter, ktorý upcháva cievy najviac. Okrem toho meriame tlak a poskytujeme poradenské služby,“ konštatovala Ľubica Benková, z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Riaditeľka Životného prostredia Mondi SCP, Marianna Matajová zdôraznila, že s podporou komunity budú pokračovať aj naďalej. „Spoločne sa musíme zaujímať o životné prostredie, v ktorom žijeme.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia