Európsky týždeň mobility podporuje cestovanie bez áut

Európsky týždeň mobility podporuje cestovanie bez áut

RedakciaAktuality20.9.2022

Počas týchto dní sú pripravené pre všetkých cestujúcich aktivity na podporu ekologickejšej dopravy. Témou Európskeho týždňa mobility na tento rok je „Lepšia dostupnosť“. Cieľom je opäť navzájom spájať ľudí a motivovať ich k tomu, aby využívali čoraz viac na svoju cestu do práce, k lekárovi či do školy iné dopravné prostriedky, ako osobné automobily.

V týždni od 16. do 22. septembra bude umožnené všetkým, vybaviť si novú dopravnú kartu, bez zaplatenia manipulačného poplatku vo všetkých klientskych centrách SAD Žilina. Informuje o tom hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová. „Ak cestujúci nemá so sebou fotografiu potrebnú na vybavenie dopravnej karty, pracovníčky v klientskom centre mu ju vyhotovia okamžite a bezplatne. Všetky náklady spojené s vydaním novej dopravnej karty SAD Žilina uhrádza Žilinský samosprávny kraj.“

Počas 22. septembra, ktorý je označený ako Svetový deň bez áut, Žilinský samosprávny kraj prostredníctvom SAD Žilina umožní cestujúcim cestovať prímestskou autobusovou dopravou v Žilinskom kraji bezplatne. Cieľom je podporiť využívanie ekologických foriem dopravy, ako je napr. cyklistická, pešia a verejná doprava, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a znižujú negatívne dopady na ľudské zdravie.

ARRIVA Liorbus taktiež ponúka bezplatné vydanie čipovej karty v zákazníckych centrách spoločnosti alebo online prostredníctvom e-shopu. Navyše, cestujúci, ktorí si počas Európskeho týždňa mobility od 16. – 22. septembra dobijú na predajných miestach, v autobusoch ARRIVA alebo online cez e-shop čipovú kartu za minimálne 10 eur alebo si kúpia novú kartu s kreditom v tejto hodnote, budú automaticky zaradení do zlosovania o kredity v hodnote 30, 20, 10 a 5 eur.

„Našim cieľom je motivovať verejnosť k využívaniu hromadnej dopravy, ktorá je v porovnaní s niektorými inými spôsobmi dopravy ekologickejšia a bezpečnejšia. Cestovanie hromadnou dopravou je pohodlné, lacné a zároveň je to príležitosť k tomu, aby sme malými krokmi prispeli k zlepšeniu stavu nášho životného prostredia, ovzdušia a všetkého čo s tým súvisí. Snažíme sa ponúkať verejnosti rôzne iniciatívy a aktivity pre podporu udržateľnej mobility a každoročne sa zapájame do organizovania Európskeho týždňa mobility. Verím, že našu ponuku využijú obyvatelia Žilinského kraja aj tento rok,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Do Európskeho týždňa mobility sa zapája aj Železničná spoločnosť Slovensko. Počas celého týždňa vás odvezú s mimoriadnou zľavou – polovičné cestovné v 2. vozňovej triede vo všetkých vlakoch kategórie Os a REX. Ak cestujete s bicyklom, počas celého týždňa vás prepravia vo vlakoch Os a REX bezplatne (bez cestovného lístka) až do naplnenia kapacity.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia