Evanjelická komunita zo všetkých kútov republiky zavíta do centra dolného Liptova

Evanjelická komunita zo všetkých kútov republiky zavíta do centra dolného Liptova

Ján SvrčekAktuality19.6.2024

V Ružomberku, v športovej hale Koniareň sa v nedeľu (23. júna) uskutoční Evanjelický deň. Ide o celoslovenské podujatie, ktoré je zarámcované biblickým výrokom zo Žalmu 119, 133 „Upevni svojou rečou moje kroky“ a tiež tematickým heslom „Biblia na ceste k človeku“.

Naše tradičné stretnutie v poslednom období trochu narušila covidová pandémia. Celonárodný Evanjelický deň sa pred dvomi rokmi uskutočnil v Kežmarku. Ide o dvojročný cyklus, pričom medzi republikovými podujatiami sa organizujú Dni východného a západného dištriktu,“ objasňoval nám túto významnú udalosť evanjelickej cirkvi jej ružomberský farár Daniel Beňuch.

Pri voľbe miesta určite zavážila geografická poloha Ružomberka i ekonomické náležitosti. Biskupi tiež hľadali vhodné miesto pre služby Božie s kapacitou okolo dvoch tisíc miest,“ uviedol D. Beňuch.

Všetko sa začne už v sobotu (22. júna) o 19:00 hod. slávnosťou v ružomberskom evanjelickom kostole. Bude to večer slova a hudby. Sprievodné slovo bude vychádzať z Kralickej biblie. Bol to vlastne prvý český preklad, ešte pred vyše štyristo rokmi, tejto evanjelickej biblie. Sobotňajší večer, ktorý bude moderovať biskup Ivan Eľko, je zameraný na Písmo sväté a jeho význam pre dnešnú dobu. O hudobné vstupy sa postará súbor Corna Musica, známy svojou dobovou, renesančnou muzikou. Už na sobotu sú ohlásení aj biskupi z partnerských evanjelických cirkví z Nemecka, Srbska a Ameriky. Celkove však pôjde o program skôr pre domácich návštevníkov z Liptova a Oravy,“ priblížil nám prvý deň ružomberský duchovný.

Nosným dátumom je však jednoznačne nedeľa. „O 10:00 hod. sa v Koniarni začnú služby Božie, na ktorých privítame evanjelikov z celého Slovenska, no aj zo zahraničia. Kázať budú biskupi Ivan Eľko a Peter Mihoč. Vystúpi mnohopočetný spevokol, tiež za účasti členov nášho ružomberského speváckeho zoskupenia. Zaspievajú aj deti a mládež. Po službách Božích bude nasledovať spoločný obed. V rámci tejto pauzy je naplánovaná prehliadka výstavy s názvom Príbeh Biblie – od tabuľky ku knihe, ktorú pripravil Michal Lapko. Po prestávke nasleduje spoločný program na tému Biblia na ceste k človeku,“ prešiel k druhému dňu D. Beňuch a dodal: „Služby Božie v priamom prenose odvysiela aj RTVS na druhom programe.“

V čase našej dnešnej návštevy na ružomberskej fare, sme sa dozvedeli, že (zatiaľ) je na nedeľu prihlásených okolo 1300 veriacich. Aký bude konečný počet si ani D. Beňuch netrúfal odhadnúť.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia