Farnosť svätého Ondreja má nový web

Farnosť svätého Ondreja má nový web

RedakciaAktuality18.2.2020

Dušan Škrabek pôsobí vo funkcii dekana farnosti sv. Ondreja takmer dva roky. Jednou z myšlienok, ktorá sa mu podarila úspešne rozbehnúť je nová webstránka ružomberskej farnosti www.fararuzomberok.sk. „Stará stránka sa mi zdala neprehľadná, preto som sa rozhodol ju inovovať,“ prezradil počas rozhovoru autor stránky Škrabek. Stránka sa pod jeho patronátom tvorila takmer pol roka, sám vytvoril jej štruktúru a šat novej podoby je dal František Brežný. „Je to taká exkluzivita, že web stránky iných farností majú na titulnej strane fotografiu a my máme video,“ popisuje výnimočnosť stránky dekan a chváli za to autora Romana Šimalčíka.

Stránka si vyslúžila pochvalu od farníkov hneď po spustení. „Veľmi dobre spracované, nová webstránka farnosti. Milo ste nás všetkých prekvapili. Má to hlavu aj pätu, Boh vám žehnaj,“ reagoval na sociálnej sieti Peťo Jansky.

Užitočné informácie pre veriacich

Autor stránky počas tvorby vychádzal z toho, čo ľudí zaujíma najviac. V prvom rade sú to farské oznamy, ktoré sa aktualizujú každú nedeľu. Ďalší priečinok pomenoval Dušan Škrabek menovkou „Ako vybaviť“. „Tým, že chodia ľudia na farský úrad vybavovať sviatosti v kolónke majú presný návod aké podmienky majú spĺnať a čo je potrebné si na faru priniesť,“ popisuje často klikanú položku dekan.

Nová webstránka informuje veriacich zároveň o kňazoch, ktorí aktuálne pôsobia vo farnosti. Okrem iného stránka ponúka zoznam rehoľných spoločenstiev a tiež zoznam cirkevných škôl, ktoré sú v ružomberskej farnosti najviac zastúpené. „Farníci sa dozvedia aj o spoločenstvách, ktoré vo farnosti pôsobia, aké je poslanie farskej charity a hospodárskej rady,“ doplnil Dušan Škrabek.

Výnimočným spôsobom spracovaná kronika

Podľa dekana by kroniku mala mať každá farnosť a jej súčasťou by mal byť prierez najdôležitejších udalostí, ktoré sa v nej počas roka stanú. „Keď som prišiel do Ružomberka uvažoval som nad štýlom kroniky, tá dnešná je skutočne autentická,“ apeluje na jedinečnosť Šrabek.

Na jej obale nájde návštevník webstránky erb farnosti, ktorý dal dekan nedávno schváliť heraldickou komisiou. Zapisovateľkou sa stala Silvia Dittrichová, ktorá kroniku zároveň ilustruje. V knihe nájdete zoznam všetkých významných udalostí z farností od nástupu nového dekana. „Teším sa, že kronika je aj elektronicky sprístupnená a tak môžu do nej nazrieť všetci záujemcovia,“ neskrýval nadšenie z dobrého diela Dušan Škrabek. Zároveň farníkov upozornil, že na stránke sa stále pracuje a jeho záujmom je ju naďalej vylepšovať.

Ružomberská farnosť je najväčšou v regióne Liptova a Oravy, má viac ako 20 000 veriacich. Cieľ novovzniknutého webu je jasný - byť užitočný pre všetkých, ktorí majú úprimný záujem žiť s touto početnou komunitou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia