Fašiang vyvrcholil pochôdzkou po meste

Fašiang vyvrcholil pochôdzkou po meste

RedakciaAktuality25.2.2020

Fašiangová pochôdzka masiek sa začala pred hotelom Kultúra a pokračovala po pešej zóne ulicou Podhora. Na jej konci sa predstavil každý kolektív piesňami a choreografiami, ktoré sú typické pre toto obdobie. Sprievod sa potom vrátil naspäť k hotelu Kultúra a veselá nálada sa preniesla aj do Veľkej dvorany Kultúrneho domu Andreja Hlinku. Keďže prišiel čas pôstu, folkloristi sa spoločne rozlúčili s časom zábav a búrs.

Tradícia pochôdzok ružomberskými ulicami vznikla v roku 1993. „Chceme sa nimi aktívne zapojiť do zachovania ľudových tradícií a zvykov v mestskom prostredí, a tým obohatiť kultúrny život v meste," vysvetlil vedúci folklórneho súboru Liptov Igor Littva. Doplnil, že do Ružomberka prišli členovia folklórnej skupiny z Liptovskej Lúžnej, bursovníci z Černovej a Komjatnej. K nim sa pridali speváci a ľudová hudba z detského folklórneho súboru Sliačanček a spevácka skupina Sliačania z Liptovských Sliačov. Spolu s nimi navodili fašiangovú náladu aj členovia folklórneho súboru Liptov.

Vo fašiangovom sprievode v ružomberských uliciach sme videli aj typickú masku chriapu z Liptovských Sliačov. Nechýbal v ňom ani medveď, polženy-polchlapa a zbojníci. Mládenci a devy boli oblečení v ľudových odevoch. „Sme radi, že sa takto spoločne stretne celý dolný Liptov a pripomenie si fašiangové zvyky. Tie sú pre každú dedinu iné,“ povedal vedúci mužskej speváckej skupiny Sliačania Štefan Vician.

Výkony fašiangovej chasy odmenili potleskom diváci, ktorí ju sprevádzali počas celej pochôdzky. Podujatie pripravil Kultúrny dom A. Hlinku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia