Fašiangová chasa s konským povozom

Fašiangová chasa s konským povozom

RedakciaAktuality10.2.2020

Tak tomu bolo počas víkendu v ružomberskej mestskej časti Hrboltová. Jej obyvatelia spolu s bursovníkmi sa stretli na poludnie na neoficiálnom námestíčku - na autobusovej točky. Vyhrávala tam muzika, rozvoniavali šišky plnené rôznych druhom lekváru, škvarkové pagáče. Smäd ste si mohli uhasiť vareným vínkom alebo čajom.

Fašiangová chasa sa po občerstvení vydala do ulíc, aby oznámili, že je čas radosti, zábav a smiechu. Gazdu počastovali pálenkou, pozvali ho s gazdinou na večernú tancovačku v kultúrnom dome. Nuž, aby bursovníci mali sa večer čím občerstviť, tak pridali aj vajíčka, klobásku, či slaninku. Nezabudli ani na peniažky, aby mali z čoho zaplatiť muziku.

Bursu v Hrboltovej vždy pripravovali spoločenské organizácie, najčastejšie športovci hasiči. Samozrejme, že sa pridala aj mládež. Teším sa, že v sprievode máme veľa krojovaných mladých ľudí. Pokračujú v šľapajách svojich rodičov, udržujú naše tradície. V iných obciach na dolnom Liptove bursovali v minulosti regrúti, ale v Hrboltovej nebola takáto tradícia. Tu sa dajú do kopy mladí so staršími a spoločne chodia po dedine," povedal Jozef Vyparina, ktorý v minulosti aj bursoval. Jeho slová doplnil Miroslav Vavrík: „Z potravín, ktoré vyzbierame pripravíme na večernú zábavu občerstvenie pre všetkých."

V bursovníckom sprievode v Hrboltovej nechýbal ani tohto roku medveď. V minulosti bývali rôzne masky ako napríklad cigánka. Zvláštnosťou hrboltovskej fašiangovej pochôdzky je vyzdobený konský povoz, ktorý ide v popredí sprievodu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia