Podľa starých obyčajov sa mladá chasa vydala do tamojších ulíc, aby zvestovala čas zábavy, hodovania. Išli od domu k domu, aby pozvali gazdinú, gazdu na večernú tancovačku.
Bursu v Štiavničke pripravila tohto roku tamojšia mládež - tak ako to bývalo zvykom aj v minulosti. Pomohli im pritom aj ich rodičia, ktorí si pamätajú časy, keď fašiangové tradície, na Liptove nazývané bursa, udržiavali regrúti. Chlapci, ktorí mali narukovať na povinnú vojenskú službu, si toto žezlo tradícií odovzdávali z pokolenia na pokolenie. Teraz je už situácia iná, lebo mládenci sú oslobodení od povinnosti si plniť vojenské rozkazy.
Podľa tradícií v minulosti bursovali s chlapcami aj dievčatá. Všetci sa obliekli do krojov. Ako povedal bursovnícky richtár Damián Šida, v sprievode mali približne 20 dievčat a chlapcov. Do spevu a tanca im vyhrávali harmonikár a saxofonistka. K bursovníkom sa pridali aj členovia miestneho dobrovoľného hasičského zboru.
„Oslovil som svojich rovesníkov a rovesníčky a spolu sme sme vytvorili veselý sprievod. Som rád, že sa nám darí udržiavať tieto tradície," povedal D. Šida.
Bursovnícky sprievod sa vydal obveseliť obyvateľov Štiavničky asi hodinu pred poludním. Prešiel celú dedinu, nevynechal ani novo zastavanú časť obce. Tam akosi na bursovníkov neboli pripravení. Neotvárali, neprivítali ich, tak ako sa patrí. V staršej časti obce to bolo oveľa veselšie. Bursovníci vytancovali domácich. Nuž a ako odmenu dostali od gazdinej peniaze a od gazdu slaninku, klobásku. Samozrejme, že nechýbalo pohostenie šiškami, chlebíčkami.
V Štiavničke začali asi pred asi 20 rokmi robievať bursu hasiči s mládežou. V tejto súvislosti nám mládežnícky richtár povedal:„Bursovníci zájdu do každého domu a pozývajú na večernú zábavu. Vstup na ľudovú veselicu je zadarmo. Po dedine sa zbierajú vajíčka, slaninka, klobáska. V polovici zábavy sa urobí prestávka, kde sa všetci najedia z praženice, ktorú pripravili zo vyzbieraných surovín."
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia