Medzi jej klientov ich priniesli členovia folklórne skupiny Sliačanská sedmička z Liptovských Sliačov. Podarilo sa im rozospievať a roztancovať publikum. Na tanečnom parkete, ktorý vznikol v jedálni, sa vyzvŕtali aj ľudia na invalidných vozíčkoch.
Tradičný fašiangový sprievod v L. Sliačoch tvorí približne 20 rôznych ľudových postavičiek ktoré obveseľujú ľudí na uliciach. K dobrej nálade prispieva aj ľudová hudba. Vo fašiangovom sprievode v L. Sliačoch nechýba ani maska typická pre obec L. Sliače - chriapa. Tvorí ju veľká drevená oválna hlava spojená s kožou z barana. Váži približne 15 kilogramov, takže si ju obliekal najzdatnejší mládenec, aby v nej vládal chodiť aj šesť-sedem hodín. O dobrú náladu obyvateľov v sa postarajú aj ďalšie postavy, napríklad cigánka, poľovník, či kat. Veselá fašiangová chasa - bursovníci zaklopú podľa starých obyčají na bránu každého domu. Vytancujú gazdiné a ich dcéry, ktoré ich za to odmenili slaninkou, vajíčkami, klobáskou, pálenkou.
Podľa slov vedúceho folklórnej skupiny Jozefa Ondrejku, tohtoročné protiepidemické opatrenia im neumožnili bursovať po dedine. „Som rád, že sme mohli na konci fašiangového obdobia zavítať medzi seniorov v Likavke a priniesť im dobrú náladu. Túto sme urobili tohto roku aj medzi obyvateľmi domova dôchodcov v L. Sliačoch.“
Tex a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia