Sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím a prevláda počas nich bujará zábava, organizujú sa svadby a zabíjačky.Najviac sa oslavy a zábavy stupňujú posledné dni pred Popolcovou stredou. Keďže dátum Popolcovej stredy je pohyblivý, niekedy fašiangy končili vo februári a niekedy v marci. Tento rok pripadá Popolcová streda na 2. marca. Hovorilo sa, že keď sú krátke fašiangy, tak sa dievky skôr vydajú, lebo chlapci nemajú čas preberať medzi dievkami. Pri dlhších fašiangoch zas mali viac času na výber svojej drahej.
Fašiangy, fašiangy, samopašné sviatky, čo sa v nich premárni, keby mal tie zlatky. Touto piesňou sa začínali bláznivé fašiangy. Pre fašiangy na Liptove bola typická bursa, ktorá obvykle bývala koncom februára. V súčasnosti sa často koná poslednú alebo predposlednú fašiangovú sobotu. Na burse sa zúčastňovali mladí, slobodní obyvatelia. Mládenci museli mať za klobúkom ozdobné pero, ktoré im pripravili ich dievčatá alebo ich sestry. Počas obchôdzky od jedného domu k druhému hrala muzika, pri návštevách sa potom spievalo a tancovalo. Bursovníci niesli košík na vajíčka a ražeň na slaninu a klobásu.
Zároveň museli vytancovať všetky ženy, ktoré ich odmenili slaninou, klobásou, vajíčkami či peniazmi. Bursovníci sa s obľubou obliekali do rôznych masiek. Časté boli masky zvierat ako medveď, koza, kôň, alebo muži preoblečení za ženy, prespanky, či Cigánky. Po týchto obchôdzkach sa bursovníci zišli v jednom dome, kde sa konala zábava. V regióne Liptova sa pripravovala praženica na ktorú bola pozvaná celá dedina. Pridali do nej aj slaninu a klobásku. Medzi najobľúbenejšie fašiangové jedlá patria aj šišky, či huspenina. Bursa zvyčajne trvala až tri dni.
Posledný deň bursy pred Popolcovou stredou sa konal obrad pochovávania basy. Je to ľudová hra, ktorá takýmto spôsobom paroduje skutočný pohreb. Poukazuje na zákaz zábav počas nadchádzajúceho pôstu. Hlavnými postavami sú kňaz, rechtor a smútiaci pozostalí. Bursovníci niesli basu tak, ako sa nesie pri pohrebe truhla a pritom hlasno nariekali. Pochovaním basy sa fašiangové obdobie skončilo.
Popolcovou stredou sa začal pôst, ktorý mal pomôcť človeku nájsť cestu k duchovným hodnotám. Počas tohto dňa sa veriaci posýpali popolom. Tento zvyk symbolicky pretrváva dodnes, keď kňaz urobí veriacim krížik z popola na čelo.
Fašiangová lyžovačka – 26.2.2022, Liptovská Lúžna
Lyžiarsky oddiel Liptovská Lúžna vás pozýva na Fašiangovú lyžovačku a fašiangovú kapustnicu. Deti a lyžiari vo fašiangových maskách majú vstup na vlek zdarma. Zároveň bude pre lyžiarov bez masky v cene denného vstupu na vlek kapustnica.
Bursa 2022 – Spevom po dedine – 26.2.2022 o 9.00, Biely Potok
Tradičnú fašiangovú bursu si pripomenieme pochôdzkou po dedine, ktorá sa začne o 09:00 hod. Počas sprievodu vás vykrútime a niečím pohostíme.
Fašiangové jazdy na Korýtku – 26.2 – 27.2.2022, Železničná stanica v Ružomberku
Deti v maske môžu jazdiť zdarma. Jazdy prebiehajú v sobotu 26. a v nedeľu 27.2.2022 medzi 09:00 a 17:00 každú celú hodinuz hlavnej Železničnej stanice v Ružomberku a každú polhodinu zo Stanice Zápalkáreň.
Karneval na lyžiach – 27.2.2022, Malinô Brdo
Lyžiarske stredisko Malinô Brdo vás pozýva na Karneval na lyžiach. Každá maska získa 30% zľava na celodenný skipas.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia