už 13. ročník, ktorý bol v dňoch 29. až 31. júla, predstavil okolo 700 účinkujúcich z rôznych kútov Slovenska. Truhlicu plnú ľudových piesní tancov, muziky otvoril v prvý večer LDM špičkový súbor Lúčnica. V amfiteátri Pažite predstavil asi dvojhodinovým programom, ktorý nás preniesol do rôznych slovenských regiónov. Postarala sa o to vyše polstovka účinkujúcich, ktorú diváci odmenili častým potleskom. Ten samozrejme bol veľkým poďakovaním aj pre kolektívy, ktoré sa prezentovali na festivale v jeho druhý deň. Opäť ponúkol vysokú umeleckú úroveň v podaní súboru Očovan z Očovej, ale veľkým diváckym lákadlom bol aj koncert Kandráčovcov. Títo už v L. Sliačoch sa prestavili druhýkrát. Folklór z východného Slovenska priniesli na festival nielen Kandráčovci, ale aj folklórny súbor Topľan z Giraltoviec. Stred našej krajiny reprezentoval ľudový kolektív Marína zo Zvolena, ktorý nesie rovnomenné meno ľúbostnej básne Andreja Sládkoviča.
Festival LDM nie je len o prezentácii nášho, prípadne zahraničného ľudového umenia, ale má aj iné poslanie. O ňom nám povedala jeho spoluzakladateľka Blažena Mihulcová: „Raz som sa bavila s milovníkom nielen liptovskej ľudovej kultúry scénografom Viliamom Gruskom, že či by sme aj my v našej dedine nemohli pripraviť folklórny festival. Chcela som, aby bol iný, jedinečný a zároveň vychádzal z našich koreňov. V dedine máme množstvo zvykov, ľudových piesní, zachovali sa tance. Je rodiskom významného choreografa Juraja Kubánku. Po niekoľkých dňoch mi V. Gruska telefonoval a povedal, že festival bude poctou matke, darkyni života, oslavou Bohordičky. Bude medzietnickým a ekumenickým podujatím.“
LDM aj tohto roku pokračoval vo svojej tradícii. Veľmi cenné na ňom bolo, že spojil pokračovateľov dolnoliptovských obyčajov, milovníkov ľudovej piesne a tancov. Dokázalo to aj vystúpenie folklórnej skupiny Lúčky, ktorý uviedol pásmo o pltníkoch. Plnú nošu piesní a tancov priniesli aj susedia z Liptovskej Lúžnej. K nim sa pridali členovia speváckych a hudobných skupín seniorov, Sliačanská sedmička, ale i folklórna skupina Sliačanka, ktoré odovzdávajú svoje umenie aj mladšej generácii. Touto je vyše 40 členný detský folklórny súboru Sliačanček, ktorý predviedol hry na lúke.
Podľa slov starostu obce L. Sliače Milana Friča festivalom LDM chceli pozdvihnúť ženu-matku a pripomenúť si jej mravčiu prácu, ktorú robí v rodine a domácnosti. Snažili sa pripraviť program, aby zaujal rôzne vekové skupiny. Toto sa organizátorom naozaj podarilo. Divákov neodradilo ani daždivé počasie, ktoré ich častovalo hojnou mierou. Dokonca po hlavnom programe pokračovala v piatok ľudová zábava Oldies Páry Rádia Vlna a v sobotu sa o dobrú náladu postarala Jánošíkova muzika.
Nevšedným pútačom LDM aj tohto roku bola štvormetrová podobizeň sliačanskej matky vytvorená z asi štyroch tisícov papierových ruží, ktorý sa nachádzal pri odbočke do L. Sliačov z cesty I/18.
Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia