Medzinárodný, etnický festival Liptovské dni matky je oslavou ženy-matky, uskutočnil sa 27. a 28. júla v amfiteátri v Pažitiach v Liptovských Sliačoch.
Program bol zameraný na vzdanie úcty matkám. Týmto festivalom chceme pozdvihnúť ženu-matku a pripomenúť si jej mravčiu prácu, ktorú robí v rodine a domácnosti, podotkol starosta obce L. Sliače Milan Frič. Podujatie je, podľa starostu, prínosom pre obec a prezentuje aj rôznorodé umenie. „Na pódiu v Pažitiach sme už privítali rôzne umelecké kolektívy zo Slovenska aj zahraničia. Divákom sa predstavili napríklad súbor Lúčnica, Cigánski diabli. Program tohto ročníka bolo veľmi ťažké vytvoriť, lebo sme tu už mali súbory takmer z celého Slovenska,“ uviedol M. Frič.
Úvod tohtoročného festivalu v L. Sliačoch patril nevšednej privítanke. Pripravila ju spevácka skupina Fertušky, ktorá pracuje pri tamojšej organizácii Jednoty dôchodcov Slovenska. Spolu s ňou sa na pódiu predstavilo spevácko-hudobné zoskupenie Sliačanská sedmička. Uchovávať tradície pomáha v dedine aj detský folklórny súbor Sliačanček, ktorý pôsobí pri Základnej škole Jozefa Hanulu. Je pokračovateľom Detského národopisného súboru, ktorý v roku 1949 založila Bronislava Kubánková, matka známeho choreografa a tanečníka Juraja Kubánku. V roku 1932 prišla do Vyšného Sliača ako riaditeľka ľudovej školy.
Okrem pedagogickej činnosti režírovala divadelné hry a folklórne vystúpenia dospelých, mládeže i detí. Pripravovala hry z dedinského prostredia, s možnosťou prezentácie sliačanských piesní, tancov i krojov. Vedúcou folklórnej skupiny a detského súboru bola v rokoch 1932 – 1950. Vybudovaním novej školy (1969) vznikli priaznivejšie podmienky pre činnosť obnoveného súboru pod vedením choreografa Vojtecha Littvu a učiteľky Alžbety Jackovej. Okrem nich stál pri obnovení súboru vtedajší riaditeľ školy Štefan Kubačka, ktorý bol autorom tejto myšlienky. Odbornými radami a tvorbou scenárov pomáhal rodák zo Sliačov Dr. Kliment Ondrejka.
Večerný program prvého dňa LDM patril domácim umelcom a spomienkam na zakladateľov folklórnych súborov v L.Sliačoch.
Druhý deň LDM bol prehliadkou folklóru z rôznych oblastí Slovenska. Postarali sa o to folklórne súbory Vagonárz Popradu a Zobor z Nitry. Bohatú nošu ľudových piesní, tancov, rozkazovačiek pripravili pre veľké množstvo divákov členovia folklórnej skupiny Sliačanka. Ich hlavnú časť vystúpenia tvorila choreografia Asentírka, ktorá priblížila odvod mládencov na vojenčinu. Folklórna skupina sazameriava aj na udržiavanie zvykov a tradícií v obci počas roka. Sliačanka sa hlavnou mierou podieľa na zachovávaní ľudových tradícií v rodnej obci. Každoročne pripravuje fašiangy, vynášanie Murieny, kúpačku, jánske spievanie, vianočné programy či spievanie na svadbách i pohreboch.
Atrakciou, ktorá mala do obce prilákať návštevníkov na LDM, bol štvormetrová podobizeň sliačanskej matky vytvorená z asi štyroch tisícov papierových ruží pri odbočke do Liptovských Sliačov z cesty I/18.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia