Tento rok stojí v najväčšej liptovskej obci len jeden máj. V minulosti ich bývalo aj vyše 20. Podľa slov dlhoročného folkloristu Mariána Jacka, tento rok nebol dostatok mládencov, ktorí by pokračovali v tradícii. Zišli sa aspoň bývalí májovnicí, niektorí mládenci a členovia folklórnej skupiny Sliačanka, aby aspoň takto pripomenuli zvyk.
Vedúca folklórnej skupiny Sliačanka Alena Balažecová povedala, že májové zvyky si pripomenú ešte v sobotu 18. mája. Vtedy sa uskutoční tanečná zábava folkloristov, ktorej súčasťou bude postavenie mája pri obecnom úrade. Odtiaľ sa presunú do kultúrneho domu, kde zanôtia piesne, ktoré sprevádzali májovníkov po dedine počas ich pochôdzky.
Na svoje časy májovania si zaspomínal zástupca starostu obce L. Sliače Pavel Bartík: „Máje sa sadili posledný alebo predposledný aprílový deň. Na prvého mája už museli stáť. Keď som ja mládenčil, tak to bolo veselšie, lebo sa máje sadili vo všetkých troch častiach našej obce. Posadili sme ich dievčatám, ktoré s nami májovali. Okrem toho aj mládeneckému richtárovi. Od Vianoc sme sa stretávali v niektorom dome, kde sme sa učili pesničky, pripravovali sme celý program. V zime sme v hore vyrúbali štíhle stromy, ktoré nám určil horár. Tie sme potom zbavili kôry, aby poriadne vyschli. Stromy boli dlhé vyše 20 metrov a mokré tyče by sa veľmi ťažko postavili.“
Zaujímavosťou zvyku stavania májov v L. Sliačoch bola pochôdzka májovníkov, ktorá sa uskutočnila počas jedného z víkendov. Chlapci v sobotu chodili po dedine a gazdinám núkali tzv. zeleninu do polievky, ale v skutočnosti to bola burina. Od domácej pani, ktorú pozvali na večernú zábavu, dostali výslužku – vajíčka, slaninu , klobásu a peniaze. V nedeľu ráno išla mladá chasa do kostola na svätú omšu. Popoludní chodili chlapci a dievčatá spevom po dedine v sprievode muziky. Zastavili sa pri každom dome, aby vykrútili mužov aj ženy.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia