Folkloristi ani tento rok nešetrili vodou a dodržali tradíciu. Spev krojovaných mládencov z ružomberského Folklórneho súboru Liptov sa niesol už od skorého rána ulicami. Chlapci navštívili svoje súborové kolegyne, aby im pripomenuli zvyky na Veľkonočný pondelok.
Výskanie dievčat, ktoré vytiahli mládenci z bytov na ružomberskom sídlisku Klačno, sa nieslo široko-ďaleko. Do okien i na balkóny sa postavili vďační diváci. Niektorí ľutovali devy, ktoré dostali studenú sprchu, iní zasa spomínali na svoje mladé časy.
Dievčatá väčšinou neboli spokojné, keď ich rovesníci prišli navštíviť s vedrami vody. Netešila ich najmä poriadne studená voda. Kúpačov však čakali doma, aby nezostali v hanbe. V byte sa nemali kde schovať, ale v rodinných domoch to bolo iné. Nakoniec sa im aj tak dostalo patričné množstvo vody.
Folkloristi zo súboru Liptov zavítali do každého príbytku ich členiek, aby si splnili svoju mládeneckú povinnosť. Na cestu za dievčatami sa vybrali na stuhami vyčačkanom voze. Tradíciu oblievania dievčat zo súboru Liptov priblížil jeho umelecký vedúci Igor Littva: „V roku 1999 som začal profesionálne pôsobiť v súbore. Myslím, že to bolo v roku 2001, keď sme sa raz rozhodli kúpať dievčatá. Poprosili sme gazdu Vlada Likavčana z Liptovských Sliačov, aby nás išiel s koníkmi a vozom povoziť po kúpačke. Tak sa to ujalo, že tá tradícia sa zachovala až do dnes. Tohto roku sme obliali na Veľkú noc vyše 20 dievčat. Navštívili sme nielen Ružomberok, Černovú, ale aj Likavku.“
Šéf folkloristov si zaspomínal aj na svoje chlapčenské oblievanie. „ Ako deti sme chodili v skupinkách oblievať spolužiačky zo školy. Boli sme veselá partia, bolo nás 10 -15 chlapcov. To trvalo až do tých májovníckych rokov. Potom sme chodili už ako mládenci – májovníci, až kým som nenarukoval. Vtedy to bola najväčšia paráda. Stavali sme dievčatám máje, chodili v krojoch s tancom a spevom po dedine,“ uzatvoril Littva.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia