Folklórna paráda pod Sidorovom

Folklórna paráda pod Sidorovom

RedakciaAktuality20.8.2019

Vlkolínsky ľudový sviatok pripravili tento rok, ako oslavu pastierskeho remesla. Nitku slávnostnej výšivky ťahal programom moderátor Igor Littva, vedúci ružomberského folklórneho súboru Liptov.

O svoje zážitky sa medzi jednotlivými vystúpeniami folklórnych kolektívov podelil najstarší bača na Liptove Florián Šavrtka z Liptovských Revúce. Rozprával svoje príhody, ktoré sa viažu k jeho začiatkom pasenia oviec, k práci na salaši, či aj k bačovskému remeslu. „Na salaš som začal chodiť ako osemročný. Pomáhal som pásť ovce. Tam som sa naučil hrať aj na píšťalke a fujare od baču. Ako honelník som bol aj na Horehroní, na hornom Liptove, aj u nás v Liptovských Revúcach,“ zaspomínal si bača na svoje pôsobenie s ovečkami.

Pastierske obyčaje priniesla do Vlkolínca folklórna skupina zo Smrečian, ktorá prezentovala pásmo zvykov na salaši. Predviedli obyčaje strihania oviec, pastierske tance. V ich podaní zazneli piesne, ktoré spievali sa na salaši počas návštevy gazdov. Ich ďalšou choreografiou bolo lapanie vlkov, ktoré v ich kraji robili veľké škody na stádach oviec.

Pastierske piesne sa niesli vlkolínskymi lúkami aj zásluhou folkloristov v Liptovských Sliačov. Títo k nim pridali aj tanečné kreácie. Hosťom festivalu z detvianskeho regiónu bol súbor Podpoľanec, ktorý si pripravil takisto choreografie a piesne súvisiace s pastierstvom.

A ako sa zabával ľud pod hradom Likava? To predviedli návštevníkom festivalu vo Vlkolínci členovia folklórnej skupiny z Likavky. Nošu liptovských piesní priniesli divákom pod Sidorovo členky speváckej skupiny folklórneho súboru Liptov.

Návštevníci vlkolínskeho festivalu sa mohli zoznámi aj niektorými remeslami – plstením a tkaním. Svoje výrobky ponúkali drevorezbári, košikári.

Tohtoročný Festival pod Sidorovom pripravilo Liptovské múzeum v Ružomberku. Riaditeľ Martin Krupa v tejto súvislosti uviedol: „Podujatie, ktoré podporil finančne Fond na podporu umenia, sme pripravili v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, občianskym združením Vlkolínec, mestom Ružomberok a Kultúrnym domom Andreja Hlinku v Ružomberku. Pomocnú ruku nám podali aj vlkolínski hasiči, ružomberská Mestská polícia a mnoho dobrovoľníkov z Vlkolínca a naši pracovníci.“

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia