Folklórna pocta matkám

Folklórna pocta matkám

RedakciaAktuality30.7.2022

Bude poctou žene – matke, darkyni života. Stane sa prehliadkou ľudového umenia z rôznych regiónov Slovenska, ale aj bohatej klenotnice sliačskej tradičnej kultúry. Vstup na všetky tri festivalové dni je bezplatný.

Prvý festivalový večer, piatok 29. júla, začne sa vystúpením popredného slovenského umeleckého kolektívu Lúčnici, ktorá sa predstaví v amfiteátri od 20. 00 h. Po približne dvojhodinovom programe bude patriť amfiteáter najmä milovníkov obľúbených populárnych piesní, ktorí sa budú zabávať počas Oldies Párty Rádia Vlna.

„Lákadlom pred návštevníkov sobotňajšieho programu bude vystúpenie spevácko-muzikantského zoskupenia Kandráčovci, ktoré sa začne o 15. 15 h,“ uviedla kultúrna pracovníčka Obecného úradu Liptovské Sliače Alena Balážecová. Doplnila, že býva zvykom, že na podujatí vytvárajú aj priestor pre sliačanské súbory a pre folklórne súbory s regiónu Liptova. Tak tomu bude aj v sobotu podvečer. K nim sa potom pridá folklórny súbor Očovan z Očovej.Nedeľný galaprogram LDM, ktorý otvoria o 15. 00 h, bude vyšperkovaný umením ľudových kolektívov, ktoré patria k najlepším na Slovensku. Diváci sa môžu tešiť na folklórne súbory Marína zo Zvolena, Topľan z Giraltoviec a Cigánskych diablov, ale aj na domáci kolektív - folklórnu skupinu Sliačanka. Festival v L. Sliačoch má aj náboženský rozmer. Jeho súčasťou bude slávnostná svätá omša, ktorá sa začne v nedeľu 31. júla o 9. 15 v Kostole dvoch sŕdc vo Vyšnom Sliači. Po nej budú chrámom znieť mariánske piesne. Obec L. Sliače, ktorá je hlavným organizátorom podujatia, žiada motorizovaných návštevníkov, aby rešpektovali usmernenia usporiadateľov. Veľký nápor divákov očakávajú najmä v piatok večer, ako aj v sobotu. Pre vozidlá pripravili odstavné plochy mimo amfiteátra a prístupovej cesty k nemu.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia