Folklórne slávnosti pod Chočom

Folklórne slávnosti pod Chočom

RedakciaAktuality26.7.2022

Zišli sa tam milovníci ľudových nôt a zvykov z rôznych kútov Slovenska. Prvý deň slávností otvorili pri Lúčanskom vodopáde, kde predviedli aj ukážky spracovania ľanu a tkania plátna. Predstavila sa tam folklórna skupina Podšíp. Okolie vodopádu zaplnili stánky s rôznymi druhmi výrobkov, ktoré zhotovli najmä remeselníci z dolného Liptova.

Druhá časť prvého festivalového dňa sa uskutočnila v amfiteátri Markuška. Na jeho pódiu zazneli nielen ľúbezné melódie z regiónu Liptova, ale predstavili tam aj niektoré jeho obyčaje a tance. Atmosféru tradičnej dedinskej zábavy navodili členovia folklórnej skupiny Likava z Likavky. Pokračovali choreografiou, ktorá načrela do obyčajov pltníkov a priblížila ich dobrú náladu v dome faktora – vrchného pltníka.

Veselosti bolo dosť aj počas prípravy na svadbu v dome nevesty, kde svadobnej matke pomáhali devy s vyšívaním ornamentov na výbavu pre nevestu. Divákov do tohto času preniesla folklórna skupina Smrečany zo Smrečian. Prvý folklórny deň v Lúčkach zavŕšil Annabál na ktorom vyhrávala hudobná skupina Pálenica.

Súčasťou nedeľňajšieho programu Veselo na Lúčkach bola slávnostná svätá omša. Popoludnie opäť patrilo folklóru, ktorý mal otvorenú bránu v tamojšom amfiteátri. V programe vystúpili folklórne skupiny Priechoďan, Lúčan, Šúňava. Účinkovali aj ľudové hudby Liptáčik, Tomáša Uličného a folklórny súbor Detva.

Súčasťou folklórneho sviatku v Lúčkach bolo aj slávnostné uvedenie knihy Leopolda Moravčíka Posledný liptovský kuruc. Kniha sleduje málo známe, ale rovnako vzrušujúce obdobie po podpise Satmárskeho mieru medzi kurucmi a cisárskou armádou v roku 1711. Existuje dostatok faktov, že povstalci vedení kniežaťom Rákocim naďalej pokračovali v tajnej príprave na novú etapu povstania a že práve Liptov bol jedným z centier týchto príprav. Vyžadovalo si to dôkladné utajenie takýchto príprav a ich zamaskovanie napríklad vo forme zbojníckych aktivít a prechodu na iné, modernejšie formy odboja proti Viedni.

Tibor Šuľa

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia