Fotografický salón preslávil Ružomberok

Fotografický salón preslávil Ružomberok

RedakciaAktuality4.10.2023

Medzinárodný salón umeleckej fotografie FOTOFORUM Ružomberok má za sebou 55 rokov sústavnej výstavnej činnosti. Za ten čas organizátori foto salóna prešli rôznymi ťažkosťami, chybami, ale aj rozvojom a zdokonalením vo svojej práci.

„Fotoforum od začiatku pôsobí ako fórum domácich i zahraničných fotografov. Myšlienkou a vysokou umeleckou náročnosťou vystavených prác slúžil k rozvoju fotografie. Fotografia ako taká je nezameniteľnou súčasťou vnímania sveta. Toto vnímanie prezentuje zachytením tém z pohľadu cítenia autora, či sú to témy spoločenského diania, prírody, architektúry, ľudí, osudov a sprostredkúva nám ich vo svojich dielach,“ uviedol Jiří Přibyl, predseda občianskeho združenia FOTOFORUM Ružomberok.

Terajšia výstava v Liptovskom múzeu (LM) v Ružomberku predstavuje 119 čiernobielych a farebných snímok. Autori siahli po rozmanitých témach ako sú krajina, portréty, športy. Prostredníctvom svojich diel vyjadrili súhru medzi človekom a zvieratami, prezentovali rôzne pohľady na prírodu, materstvo.

Štatisticky za celé obdobie Fotofora zaslalo na salón svoje diela 15 314 autorov, zo 75 krajín celého sveta, spolu 72 777 fotografií. Do medzinárodnej poroty bolo za vyše polstoročie existencie Fotofora nominovaných vyše 40 porotcov zo Slovenska, Rakúska, Poľska, Česka a Maďarska.

„Chcel by som poďakovať mestu Ružomberok, Mondi SCP a Mestským lesom Ružomberok za dlhoročnú podporu. Vďaka patrí Liptovskému múzeu za spoluprácu pri vytváraní možností prezentovať výstavu fotografií vo svojich priestoroch. Neposlednom rade chcem poďakovať všetkým, čo sa o vznik a rozvoj Fotofora pričinili a zapriať hodne sily a vytrvalosti aj ďalším nasledovníkom, aby salón ešte dlhé roky pokračoval vo svojej činnosti,“ povedal J. Přibyl. Ďalej vyslovil presvedčenie, že aj v nasledujúcich rokoch sa im podarí udržať tradíciu Fotofora Ružomberok a niesť tak ďalej odkaz zakladateľov.

Fotoforum má významné miesto v ružomberskej kultúre, v regióne a na Slovensku. Zapísalo sa aj do povedomia svetovej fotografickej verejnosti. Tento ročník podujatia podporili LM, mesto Ružomberok, Žilinský samosprávny kraj, Mestské lesy Ružomberok.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia