Fujaristi a folkloristi vytvorili vo Vlkolínci krojovaný sprievod

Fujaristi a folkloristi vytvorili vo Vlkolínci krojovaný sprievod

RedakciaAktuality31.7.2023

Podhorskou osadou Vlkolínec pri Ružomberku sa v sobotu niesli zvuky fujary a spevu. Pri príležitosti 30. výročia zápisu Vlkolínca do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa tam zišli fujaristi z celého Slovenska, folklórne súbory i harmonikári. Vytvorili krojovaný sprievod, ktorý dopoludnia prešiel naprieč dedinou.

Ako pre TASR priblížil ružomberský primátor Ľubomír Kubáň, ide o tradičné podujatie, ktoré bolo obnovené po dlhšom období. "Pred niekoľkými rokmi bola táto akcia veľmi populárna a úspešná. Myslím si, že Vlkolínec v spojení s fujarou tvorí symbiózu, patrí to sem," zhodnotil Kubáň s tým, že podobné akcie v pamiatke UNESCO plánuje radnica podporovať aj do budúcnosti.

Slávnosti sa začali raňajšou svätou omšou v Kostole navštívenia Panny Márie. Nasledovalo otvorenie a program v podaní folklórnych súborov a fujaristov z celého Slovenska. Predstavili sa napríklad folklórny súbor Liptov, folklórne skupiny Likava, Lúžňan, Podšíp a iní.

Organizátorom podujatia je Občianske združenie Vlkolínec v spolupráci s mestom a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia