Fullove dni ponúknu pestrú paletu podujatí

Fullove dni ponúknu pestrú paletu podujatí

RedakciaAktuality7.9.2021

Počas festivalu, ktorý tohto roku bude jedným z najväčších kultúrnych podujatí v meste, prebehne vyše 20 najrôznejších akcií a aktivít. Pripravia ich na rôznych miestach v meste. Samozrejme, že medzi nimi bude aj Galéria Ľudovíta Fullu(GĽF). V nej už 9. septembra od 14. 00 do 16. 00 h budú tvorivé dielne pre deti, ktoré môžu realizovať svoju fantáziu pri skladaní maľovaných papierových vystrihovačiek na rozprávkové motívy Dobšinského Slovenských rozprávok. Popoludnie bude patriť v tento deň komentovanej prehliadke stálej expozície v GĽF, ktorú rozoberie jej kurátorka Katarína Bajcurová. Tentokrát sa bude venovať ženskému princípu v tvorbe majstra Fullu. Jeho unikátne dielo inšpirovalo už mnoho výtvarníkov. Ich diela sprítomní výstava Trinásta komnata, ktorú slávnostne sprístupnia o 17. 00 h. Pred divákmi odhalí tajomstvo galérie spolu s umelcami Jánom Šickom, Romanom Mackovičom a Andrejom Kolenčíkom.

Najrozmanitejšími farbami, tvarmi, rôznymi námetmi z prírody, života dedinského človeka sa stretneme v piatok 10.septembra na Street Fullart v ružomberskej pešej zóne. Budú ju krášliť veľkoformátové omaľovánky vybraných čiernobielych diel Ľ. Fullu. Záujemcovia si vyskúšajú poskladať veľkoformátové puzzle vo formáte 1:1 (s originálom obrazu) na chodníku.

Centrum mesta 10. septembra sa premení po 13. 00 h na prehliadkové mólo, ktoré bude patriť ukážkam z tvorby nádejných odevných dizajnérok a dizajnérov zo Školy umeleckého priemyslu v Ružomberku. Mladú módu prepoja s mladými tanečnicami, odevy predvedú dievčatá z Dancemanie Liptovský Mikuláš v choreografii Aleny Štulrajterovej a Jany Bachtíkovej.

Majster Fulla sa inšpiroval pri svojej práci životom jednoduchého dedinského človeka a s nim bezpochybne je spojená aj umelecká činnosť folklórneho súboru Liptov. Tento si na slávnostné chvíle pripravil tri tematické choreografie, ktoré uvedie v GĽF 10. septembra o 13. 30 h. Na programe sú obrazy: Nevesta, Jánošíkova družina a Revúcka rodina.

Podvečer druhého dňa Fullových dní prináleží rozprávaniu príbeh ľudí, ktorí sa rozhodli usadiť v Ružomberku. Začne sa o 17. 00 h v Parku Š. Hýroša. Súčasťou bude aj otvorenie fotografickej výstavy inšpirovanej príbehmi ľudí od východu až po západ.

Piatkový večer bude patriť divadelnému a hudobnému umeniu. Hru súčasného francúzskeho dramatika a režiséra Joëla Pommerata Znovuzjednotenie Kóreí uvedie divadelné štúdio RosArt v Ružomberku. V Kultúrnom dome A. Hlinku sa predstaví o 19. 00 h Džuki, pesničkár a pouličný muzikant. Po ňom sa o priazeň publika bude uchádzať slovenská herečka a šansónová speváčka maďarského pôvodu Szidi Tobias. Jej špecifické zafarbenie hlasu a charizma ponúknu silný umelecký zážitok. Tento určite pripravia BIG BAND, Barbora Švidroňová a Juraj Bača. Ich vystúpenie ukončí piatkový program.

Nevšednú bodku za trojdňovým kultúrnym sviatkom Fullove dni dá v sobotu 11. septembra športovo-kultúrne podujatie Bicyklom za Fullom. Nadšenci umenia a cyklistiky sa vypravia za Fullovými inšpiráciami, za prírodnými scenériami a aj za umením a históriou.

Celý program Fullových dní 2021 nájdete na: www.fullovedni.sk.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia