Furmani zo Slovenska si preverili svoje zručnosti v Martinčeku

Furmani zo Slovenska si preverili svoje zručnosti v Martinčeku

RedakciaAktuality29.9.2019

Furmanské súťaže sú na Slovensku veľmi obľúbené. Majú viacročnú tradíciu i pevné pravidlá. V Martinčeku sa včera vďaka hospodárovi a chovateľovi koní Dušanovi Pavlíkovi v spolupráci s Miestnym spolkom Slovenského červeného kríža obce Martinček uskutočnil štvrtý ročník Furmanských pretekov. Akcie sa zúčastnili nielen furmani z okolia, no vďaka obsadeniu iných miest súťaž nadobudla celoslovenský rozmer. Zastúpenie mal okres Čadca, Tvrdošín, Poprad, Brezno, Liptovský Mikuláš, ale aj z Dolný Kubína či Námestovo.

Hlavným zámerom je prezentovať furmanskú drinu, ukázať kone aj inak , ako iba pri ťažkej práci a zároveň zabaviť divákov. Tí môžu obdivovať rýchlosť, silu, vytrvalosť a súhru furmanov s koňmi i krásu týchto mocných zvierat,“ povedal pre náš portál D. Pavlík.

Úvod sa niesol spevom a ľudovou hudbou, sprievod furmanov na koňoch a v povoze cez jednotlivé ulice Martinčeka sledovala celá dedina. Krásne zvieratá predviedli svoju inteligenciu a disciplinovanosť.

Organizátorom, moderátorom aj súťažiacim bol Dušan Pavlík.

Furmani potom súťažili so svojimi štvornohými pomocníkmi v dvoch disciplínach. Prvá niesla názov Ovládanie koňa v povoze a preverila zručnosti furmana v prekonávaní prekážok, cúvaní do vyhraneného priestoru a poslušnosti koňa pri náročných manévroch na pripravenej dráhe.

Druhá disciplína bola náročná na silu a ťah koňa. Súťažilo sa v ťažkom ťahu v troch postupujúcich častiach. Nie každý kôň so svojim furmanom zvládol náročnosť disciplíny a do celkového finále postúpili dvaja furmani s troma koňmi. Víťazi boli vďaka viacerým sponzorom odmenení hodnotnými cenami.

Špeciálne pozvanie prijal furman Budkaj z Leštín, ktorý so svojou kobylou doviezol aj krásne niekoľko mesačné žriebätko. Tie boli krásnou i zaujímavou atrakciou pre najmenších účastníkov pretekov. Obecenstvo potešili aj krásne jazdecké kone z likavského ranča,“ doplnil D. Pavlík.

Spestrením Furmanských pretekov v Martinčeku bola súťaž v plieskaní bičom. Svoj talent mohol prezentovať ktokoľvek z obecenstva, dokonca sa zapojila aj mladá dáma.

Ocenení z prvej disciplíny. Prvé miesto Peter Kitaš st. zo Žaškova ,druhé miesto len so stratou jedenástich sekúnd získal jeho syn Peter Kitaš ml. Tretie miesto obsadil Lukáš Jurko z Kľubice, okres Čadca len so štvorročným žrebcom Toby.

Šikovné a mocné kone sa spolu s ich furmanmi dnes postarali o prezentáciu krásy furmanského remesla. Furmanstvo bolo v časoch pred nástupom technológií každodenným chlebíkom mnohých hospodárov. Prežíva však aj dnes a stále existuje mnoho ľudí, ktorí na konskú silu v jej pravom zmysle slova nedajú dopustiť,“ vyznal svoj vzťah k furmanstvu Dušan Pavlík, ktorý svojou príkladnou prácou a nadšením prezentuje tradície Liptova.

Zdroj foto : autorka, Obec Martinček

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia