Futbal a papier v Ružomberku spoločne ťahajú za jeden koniec povrazu skoro tri dekády

Futbal a papier v Ružomberku spoločne ťahajú za jeden koniec povrazu skoro tri dekády

RedakciaAktuality26.7.2023

Viac ako dva mesiace trvala prestávka v našej najvyššej futbalovej súťaži. Dnes (26. júla), teda dva dni predtým ako sa úvodným zápasom roztočí nová sezóna, do akciovej spoločnosti Mondi SCP zavítali vyslanci „koženej“ spod Čebraťa – športový manažér Milan Bezák, hlavný tréner A mužstva Peter Tomko, hráči Ján Maslo, Štefan Gerec a Samuel Lavrinčík. Spolu s nimi aj primátor mesta a člen predstavenstva ružomberskej futbalovej „akciovky“ Ľubomír Kubáň.

Nebola to žiadna náhoda. Veď ružomberské papierne sú už takmer tridsať rokov späté s futbalom v meste. Podnikateľ Milan Fiľo do tamojšieho klubu vstúpil ešte, keď sa v dolnom Liptove hrala druhá liga. Potom bol pri postupe mužstva medzi elitu, pri zisku „double“ v sezóne 2005/2006 a futbalovú káru ťahá vkuse doteraz. Samozrejme, tak ako to v športe chodí, prišli roky úrodné i menej úspešnejšie. Ekonomická stabilita však vždy bola charakteristickou črtou tohto klubu, ktorého A mužstvo bez jedinej výluky, vstúpi už do svojej 27. sezóny medzi republikovou elitou, čo je menšia rarita.

Futbalová delegácia, v spoločnosti prvého muža mesta na vlastné oči videla pýchu tamojšieho papierenského gigantu, jeho najnovší a v poradí piaty papierenský stroj, ktorý bol uvedený do skúšobnej prevádzky v novembri 2021. „Náš stroj na výrobu kartónov zo zberového papiera a na povrchu s ušľachtilou krátko vláknitou vrstvou, nemá v Európe momentálne konkurenciu. Za deň, keďže ide o nepretržitý pracovný režim, je schopný vyprodukovať 1200 ton kartónov,“ uviedol vedúci výroby na danom pracovisku Ľubomír Líška, ktorý návšteve poskytol aj ďalšie zaujímavé informácie, a tak isto odpovedal na viaceré otázky.

Na futbalovú tému sa prítomným prihovoril Ľ. Kubáň: „Ja ako člen vrcholného riadiaceho orgánu našej futbalovej akciovej spoločnosti, idem do novej sezóny s pokorou. V Ružomberku na prahu každého ročníka sú najvyššie očakávania. Treba si však uvedomiť, že mužstvo prešlo viacerými zmenami. Niektorí hráči odišli, na druhej strane máme štyri úplne nové tváre. Takže bude to chcieť možno trochu viac trpezlivosti. Samozrejme, budem veľmi rád, keď Ružomberok bez problémov skončí v prvej šestke.“

Malá exkurzia vo veľkej fabrike obohatila všetkých o veľký zážitok. „Áno, bolo to veľmi zaujímavé. Ešte nikdy doteraz som nebol v žiadnom výrobnom podniku. A teraz hneď pri takej unikátnej mašine. A veľa sme sa aj o nej dozvedeli,“ dal sa počuť najskúsenejší ružomberský hráč Ján Maslo.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia