Futbalová enkláva v poslaneckých laviciach

Futbalová enkláva v poslaneckých laviciach

Ján SvrčekAktuality7.5.2024

Dnes (7. mája) triumf ružomberských futbalistov v Slovnaft Cupe naplno rezonoval aj vo veľkej zasadačke miestnej radnici. Na pozvanie primátora mesta reprezentačnú miestnosť zaplnili hráči MFK Ružomberok, realizačný tím mužstva, šéfstvo klubu a najvýznamnejší podporovatelia „koženej“ pod Čebraťom. Pri tejto príležitosti sa odovzdávali pamätné listy a ich držitelia pridávali podpisy do pamätnej knihy.

Slávnostnú atmosféru navodil folklórny súbor Liptáčik pod taktovkou Vladimíra Struhára. Všetkým prítomných privítal hlavných hostiteľ Ľ. Kubáň a hneď premostil na futbal: „Tých miľníkov už bolo veľa. No zvlášť by som spomenul sezónu 1997/1998, keď sa naši futbalisti dostali na prvoligovú mapu. Takže momentálne završujeme už 26. ročník medzi slovenskou elitou. Je to výnimočná reprezentácia nielen nášho mesta, no i celého regiónu,“ vravel ružomberský richtár a dotkol sa aj ekonomického chodu klubu: „Mesto nemá toľko prostriedkov, aby bolo schopné držať futbal, či basketbal na takejto vysokej úrovni. Bez pomoci našich partnerov a sponzorov by sa výnimočné výsledky nezrodili. Preto všetkým patrí obrovská vďaka.“

Pred mikrofón bol pozvaný aj hlavný strojca pohárového triumfu tréner Ondřej Smetana. V slovenskej lige je málo mužstiev, ale trénerov nielen na Slovensku, no i v okolí, či vo svete, strašne veľa. Preto som si nesmierne vážil i vážim túto šancu,“ vyhlásil 41 – ročný Smetana. Pri otázke, či musel prísť na Slovensko, aby sa takto zviditeľnil, niekdajší futbalista spoza rieky Morava s úsmevom na perách pritakal: „Áno.“ Smetana zvlášť vyzdvihol svoju hráčsku kabínu, jej pracovitosť, súdržnosť a charakter. Zároveň sa poďakoval za podporu majiteľovi klubu Milanovi Fiľovi, tiež primátorovi Ľubomírovi Kubáňovi a členom predstavenstva ružomberskej futbalovej „akciovky“.

Na milej slávnosti pamätné listy si prevzali aj zástupcovia zlatých partnerov MFK Ružomberok – Miroslav Vajs, predseda predstavenstva spoločnosti Eco–Investment, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva skupiny Tauris Group Richard Duda a generálny riaditeľ skupiny SHP Group Harmanec Richard Žigmund. Poďakovanie patrilo aj ďalšiemu významnému sponzorovi (od polovice predchádzajúcej sezóny) spoločnosti Niké.

Na záver sa slova ujal dlhoročný majoritný vlastník ružomberského klubu. Najprv M. Fiľo zagratuloval hráčom a celému realizačnému tímu, no pridal aj, v intenciách svojej známej náročnosti, i tri „výtky“: „Máme veľa remíz, čo nie je dobre. My nie sme šachisti, Kasparov, alebo Karpov. Radšej vyhrávajme a potom nejakú prehru prežijeme. Tiež ma mrzí slabá propagácia a reklama klubu. Nuž aj z tohto miesta žiadam zlepšiť prácu s mládežou.“ Potom M. Fiľo prešiel na „áčko“ MFK Ružomberok so zreteľom na benefit pohárovej rozprávky: „Chlapcom želám krásnu cestu Európou, aby sa im darilo. V živej pamäti mám, ako sme v roku 2006 v 2. kole Európskej ligy vyradili švédsky Djurgarden Štokholm.“

Foto: Rudolf Maškurica

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia