Futbalový projekt v záhlaví so sv. Jánom Boscom

Futbalový projekt v záhlaví so sv. Jánom Boscom

Ján SvrčekAktuality29.5.2024

Na troch „placoch“ v areáli Telovýchovnej jednoty Máj Černová sa včera (28. mája) konal do slnečného dňa obalený 13. ročník futbalového turnaja Don Bosco Rk - up pre deti a mládež zo spolupracujúcich organizácií a tímy „z ulice“, ktorého tentoraz mottom bola téma Nehraj egom, ale so srdcom. Sympatické podujatie pripravilo Nízkoprahové denné centrum pre deti a rodinu (RK-PREROD) Ružomberok.

Sme zariadením sociálnych služieb mesta Ružomberok, so zameraním na prácu s deťmi a rodinami, ktoré sú ohrozené nejakým sociálnym vylúčením, alebo nedokážu sami riešiť svoje problémy. No paralelne sa snažíme rozvíjať športovú a záujmovú činnosť detí, ktoré nie sú v krúžkoch, či športových klubov. Aj im chceme dať priestor,“ takto stručne nám na úvod predstavil RK.PREROD jeho sociálny pracovník a garant včerajšieho futbalového „dostaveníčka“ Jozef Rakučák.

Začínali sme v spolupráci s Diagnostickým centrom Ružomberok. Potom sa k nám pridala Špeciálna základná škola v Malých Tatrách,“ prešiel J. Rakúčák k turnaju Don Bosco Rk – up. „Pri zrode išlo o jednu kategóriu, no neskôr sa akcia rozšírila na tri, a to do trinásť do pätnásť a nad pätnásť rokov. Teraz sa zišlo trinásť družstiev.“

Futbalový event prišiel posvätiť aj kaplán Martin Tešla z ružomberskej rímsko-katolíckej farnosti. „Don Bosco je patrónom mládeže. Tú momentálne v Černovej spája futbal. Aj s Pánom Bohom. Veľmi pekná myšlienka,“ povedal nám miestny kňaz, ktorý by si azda bol tiež obul kopačky, ale veľmi sa náhlil. „Rád by som si zahral, ale idem na stretnutie kňazov nášho dekanátu.“

Naopak primátor mesta Ľubomír Kubáň, ktorý podujatie otvoril, mal nachystaný dres i športovú obuv. „Vlani, keď som bol medzi týmito ľuďmi prvý raz, tak som dal sľub, že ak mi to zdravie dovolí, o rok vybehnem na ihrisko,“ vysvetľoval domáci „richtár“. „Ide o veľmi peknú myšlienku, ktorej človek musí len fandiť. Tento turnaj spája rôzne komunity, rôznych ľudí, proste dačo úžasné.“ Zahanbiť sa nedal ani poslanec za túto mestskú časť Martin Papčo, ktorý tiež nastúpil.

Z VÝSLEDKOV

Najmladšia kategória: 1. Strely sv. Vincenta – ZŠ sv. Vincenta, 2. Černová B – ZŠ A. Hlinku, 3. AS Roma – komunitné centrum Úsmev ako dar.

Staršia kategória o putovný pohár: 1. ZŠ Bystrická cesta, 2. PREROD - níkoprahové centrum pre deti rodiny, 3. Spojená škola – špeciálna ZŠ.

Najstaršia kategória: 1. PREROD – Žabokreky, 2. Iskra, 3. Astral.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia