Hasiči už nezasahujú najčastejšie pri požiaroch

Hasiči už nezasahujú najčastejšie pri požiaroch

RedakciaAktuality22.1.2020

Ružomberskí hasiči v minulom roku zasahovali v 416-tich prípadoch, čo je nárast oproti minulému roku o takmer stovku prípadov. Kým v roku 2015 zasahovali pri 98 dopravných nehodách, v minulom roku to bolo už 152 výjazdov. Tento počet sa oproti roku 2018 navýšil o 41 zásahov.

Požiare až na treťom mieste

V štatistike za uplynulý rok figurujú ako druhé najčastejšie tzv. Iné zásahy, ku ktorým merali hasiči cestu až 110-krát. „Patria tam napríklad výjazdy k osím hniezdam, alebo polámaným konárom popri cestách a zaraďujeme tam aj pomoc pri záplavách, " vymenúva riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku, Slavko Hreha. Trojicu najčastejších výjazdov uzatvárajú samotné požiare. K nim smerovalo zásahové vozidlo ružomberských hasičov 83-krát. Oproti minulému roku je to o 22 požiarov viac. Ako potvrdil Hreha, v minulosti najčastejšie zasahovali pri požiaroch, dnes tieto výjazdy predstavujú približne 20 % celkových výjazdov. K otváraniu bytov mali 30 výjazdov, čo je o 11 viac ako v roku 2018.

Uchránili majetok za viac ako 51 miliónov eur

V minulom roku v rámci uhasených požiarov uchránili ružomberskí hasiči hodnoty za viac ako 51 miliónov eur. V roku 2018 to vypočítali na viac ako 102 miliónov. Priamu škodu, ktorá vznikla na majetku vyčíslili hasiči v uplynulom roku na takmer 330-tisíc eur. V roku 2018 išlo o hodnotu viac ako 521-tisíc.

Sadze v komíne môžu vzbĺknuť

Riaditeľ ružomberských hasičov apeloval na odborné vymetenie komína. V rámci vykurovacej sezóny upozornil na možné vyhorenie sadzí v komíne pri vykurovaní tuhým palivom. „Cítiť to najmä v obciach, ktoré v súčasnosti stále nie sú plynofikované,“ načrtol aj do tematicky vykurovania.

Kontroly zamerané na stavby a činnosti v školstve

V uplynulom roku ružomberskí hasiči vykonali 88 protipožiarnych kontrol, kde zistili 308 organizačných a technických nedostatkov. „V rámci štátneho požiarneho dozoru pre celé Slovensko bola venovaná zvýšená pozornosť kontrolám v stavbách a činnostiam v školstve. V tejto činnosti budeme pokračovať aj v tomto roku,“ informoval Hreha.

Hasičský zbor v Ružomberku má v súčasnosti 30 členov. Z tohto počtu je 22 hasičov v zásahovej jednotke, ktorá pracuje v troch smenách.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia