História na kolesách

História na kolesách

RedakciaAktuality28.6.2021

Zišli sa tam majitelia historických vozidiel z ˇČeskej republiky Slovenska. Automobilové a motocyklové skvosty si prišli v Ružomberku pozrieť stovky návštevníkov a milovníkov benzínových dieselových spaľovacích motorov. „Tento rok sme vynechali jazdu vozidiel v regiónoch Liptova a Oravy. Sme však radi, že sme sa takto mohli zísť a pokračovať v tradícii ružomberských stretnutí. Predovšetkým k nám zavítali naši známi z rôznych kútov Slovenska,“ uviedol Marián Sila, predseda Automotoklubu Ružomberok, ktorý je organizátorom podujatia. Doplnil, že ak protiepidemické podmienky dovolia, tak o rok sa tu stretnú opäť. Veľmi ho potešilo, že aj keď im COVID-19 v mnohom narušil plány, ale počasie im prialo.

V minulých ročníkoch predstavovali v Ružomberku historické vozidlá, ktoré boli vyrobené pred rokom 1945. Tento rok túto podmienku nestanovili a vďaka tomu sme mohli na prehliadke vidieť aj automobily značky Škoda -embéčky. Mnohí motoristi si tak zaspomínali na svoje autá, ktoré šoférovali.

Samostatnú skupinu na ružomberskej výstave vytvorilo približne 40 motocyklov. Samozrejme, že tam nechybovali značky, ktoré pochádzali z bývalého Československa. Tieto tvorili najväčšiu časť exponátov. Jednostopé vozidlá dokázali, že v spoločnej krajine v Československu sa vyrábali kvalitné stroje, ktoré aj v súčasnosti majú pekný dizajn. Ružomberské veteránske stretnutie priblížilo aj niekdajší vozový park jednotných roľníckych družstiev. Dominovali traktory ZETOR, ktoré v minulosti nahradili konské povozy a uľahčili prácu na poli.

Podujatie venované histórii na kolesách pripravil Automotoklub Ružomberok v spolupráci s mestom Ružomberok a so sponzormi.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia