Hlavnou tepnou cyklistiky bude Čutkovská dolina

Hlavnou tepnou cyklistiky bude Čutkovská dolina

RedakciaAktuality3.6.2020

Cyklopožičovňa, servis, predaj cyklistických potrieb, či informačné centrum pre návštevníkov je len mozaika príbehu, ktorý začne písať Čutkovská dolina pre vyznávačov tohto športu.

Cyklistická infraštruktúra sa má zlepšiť

„Cyklocentrom chceme vybudovať zázemie pre cyklistov, ktorí budú môcť otestovať bicykle, i elektrobicykle. Ponúkneme aj elektrické kolobežky, na ktorých sa budú môcť zviesť návštevníci napríklad do Čutkovskej doliny, zároveň tam bude úschovňa bicyklov, servisné miesto aj verejne dostupné nabíjacie miesto pre elektrobicykle. Chceli by sme, aby tu vznikli aj verejne dostupné toalety i sprcha pre športovcov. Nemusí to pritom byť len pre cyklistov, ale i pre ostatné outdoorové športy, či bežcov,“ uvádza člen OZ Liptovský cyklistický spolok Miroslav Klíma.

Cyklocentrum v Čutkovskej doline, ktoré bude slúžiť širokej verejnosti plánujú vybudovať z vlastných a partnerských zdrojov. Prevádzka objektu a ďalšie rozvojové aktivity, ktorých cieľom bude zlepšiť cykloinfraštruktúru budú financované z dobrovoľných príspevkov návštevníkov za využitie služieb cyklocentra a z predaja upomienkových cyklopredmetov. Ak všetko pôjde podľa plánu, celý komplex by mohol stáť už budúci rok.

Miesto, ktoré spojí nadšencov cyklistiky

V dolnom Liptove by tak malo vzniknúť pulzujúce centrum, kde sa budú združovať nielen ružomberskí cyklisti. Ďalším nemenej dôležitým cieľom je totiž podľa Klímu posilniť komunitu, ktorá bude spájať ľudí, ktorí majú k tomuto športu blízko.

„Vybudovaním cyklistickej trasy sa práca nekončí, treba sa o ňu starať a na začiatku sezóny všetko poopravovať, vyčistiť a udržiavať. Ak napríklad v Česku vyhlásia, že je brigáda, idú stavať novú cyklistickú trasu, alebo ju čistiť, zíde sa aj viac ako stovka ľudí a za dva dni všetko urobia. A to chceme dosiahnuť aj u nás,“ vysvetľuje.

Inšpiráciou pre nich je práve Česká republika a medzi cyklistami známy bike rezort Rychebské stezky. Ružomberskí nadšenci nadviazali spoluprácu s rezortom Valašško a priniesť podobné služby chcú i na dolný Liptov.

Vo výhľade vybudovanie nových cyklistických trás

Čutkovská dolina by mala byť miestom, z ktorého budú športovci vyrážať na okolité cyklistické trasy.

„Zatiaľ sme vybudovali cyklistickú trasu okolo Sidorova. V pláne máme i ďalšie - prepojenie Hrabovskej a Čutkovskej doliny, resp. Obrovej cesty a Čutkovskej doliny. V najbližšom čase by sme mali realizovať ďalšiu v Čutkovskej doline, ktorá bude určená pre rodiny s deťmi. Na dostatočne širokej trase sa bude dať jazdiť aj s detskou sedačkou alebo vozíkom,“ dodáva Klíma.

Okrem toho zrevitalizujú oddychovú zónu na Kalvárii, pričom na tomto mieste pribudne aj cyklostojan či ohnisko.

Liptovský cyklistický spolok v súčasnosti prichádza aj s nápadom adoptovať si cyklistickú trať.

„Ide o výzvu pre firmy a organizácie, ktoré by nás chceli finančne podporiť. V prípade záujmu by tento trail mohol niesť ich názov,“ dopĺňa.

Mapu trás už cyklisti využívajú

Pri otvorení prvého singletrailu na Liptove

Vybudovanie cykloturistických trás v prírodnom prostredí rieši projekt ,,Ružomberské lesné cyklochodníky“, ktorý vznikal pod hlavičkou Liptovského cyklistického spolku. Ide o územie Hrabovská dolina - Malinô Brdo - Čutkovská dolina. Keďže financovanie prostredníctvom európskych fondov o ktoré sa uchádzali nevyšiel, projekt nehodili do koša a snažia sa o pomalé a postupné napredovanie.

„Vytvorili sme portál ružomberok.bike, kde si ľudia môžu pozrieť trasy a stiahnuť si ich do svojich navigácií. Je to bezplatné a môže to využívať ktokoľvek. S pomocou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov a mesta Ružomberok sme v uplynulom roku vybudovali prvý singletrail na Liptove okolo Sidorova, teraz chceme budovať cyklocentrum v Čutkovskej doline,“ uzatvára Klíma.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia